Hra o trůny/ Games of Thrones (2011)

2. prosince 2012 v 21:53 | Polgara |  Seriály
***

Nejprve bych měla zmínit, že mluvíte s někým, kdo nečetl knižní předlohu, ale díky seriálu, který mě pohltil, si ji přečtu a už jenom protože nevydržím čekat deset měsíců na to, než do světa pustí další seriálové pokračování. Nicméně, k příběhu jsem se dostala díky mnoha doporučením od přátel. Pořád jsem si však nebyla jistá, zda dělám dobře a dívám se první na zfilmovanou podobu. Ale plusem bylo, že jej měla na svědomí stanice HBO a ta je známá kvalitními filmy a tentokrát se nejedná z mé strany o ironii. Řekla bych, že je to jedna z mála zahraničních stanic, která si drží jakousi úroveň. Ano, i HBO občas uklouzne, ale těch šlápnutí vedle je minimálně. A tak, bylo nebylo jednoho dne se ke mně dostalo dílo natočené podle předlohy.
Pro připomenutí, prozatím bylo natočeno deset seriálových dílů podle první knihy Píseň ledu a ohně od spisovatele Martina George Raymonda, který dal povolení ke vzniku tohoto seriálu. Snad mi fanoušci knižní předlohy prominou, že vynechám popis děl tohoto autora. A to z dobrého důvodu, nečetla jsem je, tudíž o tom nemohu mluvit, pouze bych deklamovala to, co mám načtené z internetu, což mi přijde jako plýtvání místem. Nuže, vzhůru k seriálu samotnému.
Vzhledem k tomu, že nedávno HBO odvysílala závěrečný desátý díl první série, bylo by dobré si připomenout, co všechno jsme už s hlavními hrdiny zažili. A nejenom s nimi.
Představte si, že se koukáte na příběh, o němž nevíte nic, s očekáváním hltáte první díly a napjatě očekáváte, zda nebudete po dodívání zklamáni. Věřte mi, u tohoto fantasy dílka vás tohle rozhodně nečeká. Neodolám a vzpomenu na příběhy, které stvořil Raymond Elias Feist, John Ronald Reul Tolkien, Joanne Kaihtleen Rowlingová. Terry Goodkind, Sapkowski, David Eddings, Margaret Weis a Tracy Hickman a mnoho dalších. I kdybyste mě zastřelili, tak tohle jsou pro mě pilíře fantasy, ti, kteří se mi vybaví jako první. A teď se sem přidá i tohle dílko. Je možná hloupé hodnotit spisovatele na základě seriálu, ale k přečtení taky dojde. A věřím, že budu nadšená stejně.
Zkuste si v mysli vytvořit svět se složitým politickým systém, několik mocnými rody, hrdiny, kteří jsou ochotni pro svoji víru umřít, staré legendy vyprávějící o dávno ztracených dracích a národy, které mezi sebou bojují o to, kdo usedne na trůn a stane se králem všech. K tomu připočtěte krvavé souboje, velkou dávku erotiky, která je v seriálu znázorněna bez jakýchkoliv cenzur a nádhernou krajinu a máte fantasy epos na světě. Jenže aby byl příběh dobrý, musí mít zajímavý nápad, něco, co diváka vtáhne do děje a nepustí. A to Hra o trůny má. Člověk totiž věří, že tento svět může existovat. Je to sice fantasy, ale ne fantasy, na kterou jsme zvyklí. Ano, máme tam draky, nemrtvé s modrýma očima a bílou pletí, staré a nové Bohy, ale magie se v příběhu vyskytuje zcela sporadicky. Záleží spíš na divákově fantazii a na tom, co má načteno, aby si dokázal v mysli vytvořit obraz...překladu o magii se spíš mluví, než aby se používala jako něco, co je běžnou součástí našeho života. Tudíž, alespoň prozatím nečekejte žádné velkolepé souboje, jako v příbězích na něž jste byli dosud zvyklí.
Ale teď už k samotnému vyprávění. První díl nás vtáhne do světa zvaného Západozemí. Toto království je rozděleno na sedm částí, jimž má vládnout jeden král, jenž má rozhodující slovo nad všemi vznešenými rody. Navíc, ani Západozemí není jednotné a probíhají zde boje o to, kdo nastoupí na trůn. A tak se postupně seznamuje s několika rody a to rodem Starků, rod Barathenonů, rod Lannisterů, rod Targaryenů a rod Tullyů. Každý rod je něčím výjimečný, ale zároveň jde téměř všem o jedno - dostat se o stupínek výš k trůnu. A tak můžeme očekávat intriky doprovázené krvavým vražděním, zradou a krutými popravami. A taky postelovými scénami, kterých je tu víc než dost.
Zpočátku má všechno svůj řád, sice se intrikuje, ale na trůnu sedí král Robert Baratheon (Mark Eddy), jenž se snaží udržet ve své zemi jakýsi klid. Jenže ani on nedokáže navždy umlčet rozepře mezi rodem Starků a Lannisterů. Jeho dobrým rádcem a věrným přítelem je lord Eddard Stark (Sean Bean - můžeme jej znát z filmu Pán Prstenů, kde si zahrál Boromira, Percy Jackson - Zloděj blesku, Trója - zde hrál Odyssea).
Jenže, tyto dva rody nejsou jedinými, kteří dělají králi Robertovi těžkou hlavu. Kdesi daleko od centra všeho dění, v ústraní žije vyhnanec Viserys a jeho sestra Daenerys. Právě její bratr se domluví s mocným vůdcem kmene Dothraků, že když mu dá za ženu svoji sestru, tak mu pomůže získat zpátky Dračí trůn. Vůdce souhlasí, ale ani jeden netuší, že nakonec to bude právě ona bezbranná žena, která se pevně chopí moci a postupně si získá přízeň svého nového národa. Zároveň s tím se ukáže, že tento národ vlastní tři dračí vejce, která se však zatím nevylíhla.
Při sledování seriálu doporučuju jedno. Nevytvářet si k žádné postavě pouto, protože Raymond je mistr v tom, jak nečekaně zabít jednu z hlavních postav. Uznávám, největší ztrátou byla poprava Edda Starka. Člověk si totiž pořád říká, že to nemůže být pravda, autor totiž nemůže popravit jednu z hlavních postav. Jenže, omyl vážení. Může a udělá. Zarazil mě útok na rod Starků, pod vedením královny Cerseir Lannisterové. Zde v podstatě vyvraždili celou rodinu a dvě dcery Aryu a Sansu vzali do zajetí. Tedy jen Sansu, Arye se podařilo uprchnout. Při sledování posledního dílu, kdy do domu rodiny Starků vtrhnou vojáci a převážnou většinu povraždí, jsem se neubránila užaslému zalapání po dechu. Vždyť byl nevinný. Nic neudělal, jen vyslovil svůj na názor na rozmazleného blonďatého zmetka, který se stal králem jenom díky intrikám. Doufám, že buď zmoudří anebo se někdo pomstí za Eddarda.
Další, kdo mě zaujala je postava malé Aryi (Maisie Williams). I přestože nemá moc nadějí, že by se její život mohl změnit, tak pořád doufá, že jednoho dne bude zažívat stejná dobrodružství jako její bratři. Taky se začne učit šermířskému umění. Navíc se nedá jen tak snadno odbít, což jí dostává do nejednoho problému. Nakonec jí otec na její žádost dá učitele šermu.
Potom jsem si svým způsobem oblíbila malého skřeta Tyriona Lannistera (Peter Dinklage), který se dokáže přizpůsobit jakékoliv situaci. Na jednu stranu je to člověk, který si užívá žen, pití a do bitev se příliš nehrne, ale na druhou zdědil něco ze svého rodu - schopnost přežít cokoliv a umění intrikaření. Ale ani on nedokáže překonat ženské pletichaření, a tak se chtě nechtě dostane do zajetí lady Catelyn Starkové, která na něm chce vykonat pomstu. Tahle postava má v příběhu dost prostoru na to, aby se nám dokázala dostat pod kůži. Tyriona můžete buď milovat anebo nenávidět, neexistuje nic mezitím.
Nu, a pak samozřejmě manželka našeho popraveného Eddarda Starka, Catelyn (Michelle Fairley). Tato dáma si dokáže získat respekt pouhým pohledem, nemusí kvůli tomu zvyšovat hlas ani hrozit smrtí svým poddaným. Lidé jí milují a obdivují zároveň, i když je z jiného rodu, je cizinkou ve své vlastní zemi, což se v příběhu také párkrát zmíní. Upřímně doufám, že příběh neskončí tak pesimisticky, jak to vypadá. Neboť konec první série mě...buďme upřímní, naštval a zarazil. Aby se k moci dostali Lannisterové a rod Starků byl v jejich stínu? Doufejme, že se potom situace obrátí. Já si tuhle knižní sérii prostě musím sehnat stůj co stůj.
Hodně mě zaujal příběh Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), zpočátku nenápadná dívka, kterou ovládá její bratr se z ní postupně stává silná osobnost, která si stojí za svým, i když ví, že to může znamenat rozepře mezi válečníky, jimž společně se svým mužem vládne. Daenerys má po boku věrného ochránce, jenž pro ni zpočátku i překládá řeč dobráků, zároveň dostane jednu otrokyni, která se má stát její služebnou, ale i ženou, která mladé ženě ukáže, jak si získat muže po všech stránkách.
Vzhledem k tomu, že v příběhu jsme teprve na začátku a já patřím prozatím jen k těm, kteří si zamilovali filmovou podobu vyprávění, tak si netroufnu popisovat nic blíž. Vím, že kniha a seriál se mohou diametrálně lišit a taky se řadím mezi ty, kteří si dílko přečtou, a pak tvrdí, že o něm ví první poslední. Jsem zvědavá na pokračování, protože to zakončení je na zabití. Řekli tím všechno a přitom nic. Víme základy, seznámili jsme se s postavami, ale neznáme všechny podrobnosti. Můžeme se pouze dohadovat, jak to dopadne s Aryou, Sansou, která se rozhodla, že zůstane na dvoře Lannisterů, i když popravdě řečeno, moc na výběr neměla. Sněhem, který zřejmě svého otce pomstí a dalšími výše zmíněnými postavami. Nyní můžeme pouze doufat, že nás scénáristé nebudou natahovat příliš dlouho a další sérii natočí co nejdříve.
Zdroj obrázků 1 a 2 a 3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rabe Rabe | Web | 7. prosince 2012 v 19:50 | Reagovat

já prvně četla knihy a musím uznat že jsou opravdu skvělé a úžasné, čtou se jedním dechem  a film? ten je jedinečný :-D

2 ANA ANA | Web | 6. září 2014 v 20:34 | Reagovat

Dnes už jsou odehrány čtyři série a musím říct, že seriál (i knihy) si drží pořád vysokou úroveň. Líbí se mi uvěřitelnost toho světa, kde je magie spíš okrajově (i když důležitá).
Daenerys je moje favoritka, jedna z nejobdivuhodnějších postav, která se musela vypracovat.
Svým způsobem je obdivuhodná i Sansa, která musela čelit nejen vlastní vině (hlavně ona zavinila smrt svého otce), ale i tyranii svého nastávajícího drahouška, pletichy své nastávající tchyně, a hlavně, nikde známá tvář, na kterou by se mohla spolehnout, domov daleko, o rodině žádné zvěsti (nebo jen okrajově).
Obdivuhodná byla i Arrya, která musela také prožít hodně zlého.
Brann, malý kluk, který se stal doživotním mrzákem. Jon, kterého osud zavál na severní Zeď a který musí zvládat fhodně těžké momenty rozhodování, stejně tak i Robb. Ale i Tyrion, Brienne, Jaime...
Cersei bych nakopla, zajímavá osobnost je jejich otec a jeden z nejzáhadnějších je pro mě lord Baeliš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama