Gothic 1 (2001)

8. prosince 2012 v 21:13 | Polgara |  Zaujalo mě
***Kdysi dávno, za devatero horami, devatero řekami existovalo království Myrtana, které čelilo útokům skřetí armády. Právě toto království se jen stěží ubránilo díky zbraním vyrobeným z magické rudy.

Tento materiál králi dodávali zločinci v místě známém jako Trestanecká kolonie. Tuto oblast obklopovala magická bariéra, jíž měli za úkol vytvořit nejmocnější mágové té doby. Ale něco se při jejím utváření pokazilo, a tak všichni ti, kteří byli ve špatnou dobu na špatném místě, tak byli nuceni zůstávat uvnitř bariéry. Člověk mohl pouze dovnitř, ale už se nedokázal dostat ven.

Právě do Trestanecké kolonie se dostane náš hrdina. Hned na začátku vidíme krátké video, kde je našemu bezejmennému (pokaždé, když se chce představit, tak ho utnou s tím, že jeho jméno není důležité) hrdinovi předčítán rozsudek. Když už ho chtějí vhodit do bariéry, tak se tam objeví ohnivý mág Pyrokar, který Bezejmennému předá svitek, jenž musí doručit jedné důležité osobě. Pak je necitlivě vhozen dovnitř neznámého prostředí. Zde jej nejdřív zmlátí, ale z mučení ho zachrání Diego (pak vás tato postava provází i druhým dílem). Právě on vás celkem bezpečně dovede do Starého tábora a tím vaše dobrodružství může začít.


Svět Gothic ze všeho nejvíc připomíná středověk smíšený s fantasy světy. Najdete tady opravdu všechno. Tedy až na draky, ti na vás čekají ve druhém dílu. Krom různých druhů klasických zvířat (zatím si vybavuji je vlky a ovce 8D)) tu najdete různá monstra prapodivného původu. Krysokrt, Goblin, Skřet, Stínová šelma, Chňapavec, Mrchožrout a mnoho dalších.


Podoba inventáře, kam se ukládají vámi nasbírané předměty, mi přišla naprosto ideální. Byl přehledný a vyhovovala mi možnost, že jsem nemusela řešit, zda se mi tam vejde všechno, co potřebuju a bez čeho se ve hře neobejdu.


Nedílnou součástí hry je možnost přidat se k některé z hlavních skupin. V tomto případě Starý tábor, Nový tábor, Tábor v bažinách. Pak jsou tu vodní mágové, kteří sídlí v Novém táboře a mágové ohně, kteří jsou pro změnu ve Starém táboře. Tábor v Bažinách je zvláštní místo, kde vzývají Spáče. Zde jsou nejvyšší mocností Guru, jež vede jakýsi Y´Berion. Vyzkoušela jsem všechny možnosti, nejvíc mi vyhovovali mágové ohně anebo stráže ve Starém táboře. Je zbytečné, abych popisovala všechny možnosti, protože bych vás připravila o překvapení ze hry. Celý příběh taky odhalovat nechci, takže proto pouze načrtávám. To byste totiž tu hru ani potom nemuseli hrát.

Taky mě bavilo přeměňovat se v různá zvířata za pomocí magických svitků. Mnohdy mi to urychlilo cestu, navíc se to dá považovat i za zpestření hry. Pak je tu ještě možnost zkrátit si cestu za pomocí runových kamenů, které vás přemístí na určité místo. Většinou je dostanete za projevení důvěry od představitelů výše vyjmenovaných důležitých tábořišť anebo někde najdete.


Postupem času si v Bariéře děláte přátelé, získávat reputaci, protože díky svému poslání plníte úkoly, které vám zadávají různé postavy a dostáváte se výš a výš. Jakmile to půjde, tak doporučuju naučit se páčení zámků, které se vám hodí na odemykání tajných místností a truhel, které jsou rozesety po celém území v Bariéře. Jsou to například jeskyně, tajemné a polozbořené pevnůstky, staré domky a mnoho dalšího.


V jedné části máte možnost podívat se na představení středověké kapely, čehož jsem využila několikrát. Jedná se o kapelu In extremo a písnička se jmenovala Herr Manneling. Z toho jsem byla vytlemená ještě týden na to. Já vím, někteří si řeknou, jak málo stačí ke štěstí, ale svět Gothic je prostě nádherná herní klasika, kterous stojí za to mít doma. Momentálně konečně vlastním všechny tři herní cd. Gothic 2 a Gothic 3 mám jako Zlatou edici. Zde je o disk navíc. Ve dvojce je to Noc havrana a Forsaken Gods. Všechno už dohrané, i když víc mi dal zabrat rozšířený příběhu trojky, ale stálo to za to. První díl se mi podařilo získat díky časopisu Level, kde byl jako příloha.


Nedávno jsem zjistila, že vyšel čtvrtý díl. Ti, kteří doufají, že se přeci jenom dozví hrdinovo jméno, mají smolíka. Taky jsem si říkala, už, už se dozvíme jeho minulost a ono houby slavný soude. Ve čtyřce to vyřešili geniálně. Náš bezejmenný bojovník se totiž stane králem Myrtany. A jaké jméno dostal? Nu budu mrcha a odkážu vás na hru. O:-)
Když jsem si nevěděla ray s nějakým úkol, tak mi hodně pomohla stránka, která se věnuje této herní sérii. Najdete ji na adrese: www.gothicz.net/. Já tímto děkuji jejím autorům za čas a péči, kterou této stránce pro fanoušky a hráče věnovali.


K postavám...osobně jsem si nejvíc oblíbila Diega a Miltena, ale ani ostatní nezůstávají pozadu. Třeba takový Lee stojí za povšimnutí. Výhodou tohoto světa je mnoho různých možností, jakým směrem se bude příběh ubírat, a jak se k vám budou chovat členové různých společenství. Takže pokud jste zvědaví na všechny možnosti, tak neodoláte a postupně si vyzkoušíte všechna povolání. Stejně však příběh směřuje k jednomu hlavnímu úkolu. Zabít Spáče...podaří se to našemu všestrannému hrdinovi?


Omlouvám se, jestli vám můj článek o hře Gothic přijde zmatený a divný, ale psala jsem to podle toho, co mi zrovna přicházelo na mysl, tak snad alespoň někoho navnadí ke hraní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama