Dogma (1999)

7. prosince 2012 v 21:02 | Polgara |  Filmy

Na tenhle film jsem narazila díky Temnářce a jejímu seznamu fantasy filmů.


Mnoho jsme jich znala, viděla, ale zůstaly v zapomnění. Nicméně se našel jeden kousek, který mi unikl a díky jejímu popisu zaujal natolik, že jsem si ho sehnala. Po zjištění, kdo tam hraje, mě mile překvapilo, že opět uvidím Alana Rickmana v netradiční roli, a že jich tenhle herec má na svědomí víc než dost.


Autorem filmu není nikdo jiný, než Kevin Smith. Od něj jste mohli vidět kupříkladu Želvy ninja z roku 2007, Daredevil (2003), Vřískot 3 (2000). Když si přečtete popis obsahu děje filmu, je vám předem jasné, že se máte na co těšit. Vždyť, který scénárista se naposledy odvážil strefovat do křesťanské víry? I když strefovat není to správné slovo, příběh nad touto vírou uvažuje, klade nad ní otázky, které si někdy sami v duchu taktéž pokládáme.


Církev je na pokraji zhroucení, již mnoho lidí se od ní odvrátilo a začalo zapomínat na staré tradice. Proto se její představitelé rozhodnou upoutat pozornost tím, že nabídnou lidem to, po čem touží nejvíc. Možnost zbavit se svých hříchů neuvěřitelně jednoduchým způsobem. Stačí, když v určený den projdou portálem kostela svatého Michala. Jenže, jak už to tak bývá ani tato akce se neobejde bez problémů. Očištění chtějí využít i dva padlí andělé. Jeden z nich se jmenuje Loki (Matt Daemon) a druhým je Bartlebi (Ben Affleck). Padlí jsou proto, že odmítli poslouchat Boží příkazy a plnit svoje úkoly.


Konečně se dostáváme k tomu pověstnému háčku. Jestliže by tak učinili, dokázali by, že Bůh není dokonalý a i on může být obelstěn. Nicméně, než tak učiní, chtějí si své poslední pozemské dny náležitě užít. A tak se vypraví do obchodu se zbraněmi, pár si jich nakoupí a hurá na hříšníky, které mohou beztrestně trestat.


Jejich plán však není bez chyby, a tak se o něm dozvědí jako nahoře, tak i dole a obě dvě strany se na ně samozřejmě naštvou. Každá si vyšle své posly, jedna o tom neví, ta druhá pošle dva proroky, jednoho tichého (Kevin Smith) a druhého trochu víc upovídaného (Jason Mewes). Do třetice všeho dobrého je na zem poslán třináctý apoštol Rufus (Chris Rock). Ti mají pomáhat vyvolené Bethany (Linda Fiorentino), která pracuje jako doktorka na klinice potratů. A jak tohle všechno dopadne? Bůh ví.


Na tenhle film jsem se dívala kvůli třem hlavním bodům. Za prvé mi to doporučila Temnářka a psala o tom s takovým nadšením, že nešlo odolat, za druhé hrál tam Alan Rickman a za třetí měl film dobrý příběh. Dogma se na jednu stranu snaží vážit jako vážné vyprávění, které polemizuje nad pravidly, která jsou stará jako lidstvo samo. Vlastně by mě ani nemělo překvapovat, že církev opět proti tomuto filmu protestovala, čímž mu zajistila úspěšnost a oblíbenost mezi lidmi. Vždyť totéž učinila i u nedávné Šifry mistra Leonarda a stejně jí to bylo k ničemu.


Osobně si myslím, že Dogma by se měla i neměla brát vážně. Vždyť se zabývá otázkami, které si jistě sami pokládáme a netradičním způsobem je nám předkládá. Ostatně to, že Boha hraje právě žena, která je napůl mužem (Alanis Morisette), je toho důkazem. Pak polemizování nad tím, že si lidé Boží pravidla přizpůsobili k obrazu svému, snaha zviditelnění katolické církve v podobě Kámoše Ježíše 8D).

Anebo andělé, jimž se zrovna moc nelíbí jejich postavení a to, co obnáší? Múza, která je majitelkou botelu a mnoho dalších narážek. Možná se konečně dostanu i k hlasu božímu, k Metatronovi v podání nepřekonatelného Alana Rickmana. Ten mě v příběhu uchvátil nejvíc. Dokázal se totiž do své role vžít, viditelně si ji užíval a dával do toho kus sebe. Což mu moc nevyšlo v Temném přístavu (1998). Neříkám, že to zahrál špatně, pouze se upřímně divím, že tu roli přijal, protože mu evidentně nesedla. Viděla jsem a víckrát už se na ten film dívat nehodlám. Ani kvůli Rickmanovi ne.

Přesto však nezapomenutelná scéna je, když Metatron přijde za Bethany a oznamuje ji, že byla vyvolena. Ona první co ji napadne, jestli ji nechce znásilnit. On to náležitě okomentuje, neodpustí si pár znechucených výrazů a nakonec to zakončí tím, že i kdyby chtěl ji znásilnit, tak to je asi tak jediné, co může. Nu a co udělá? Na to se budete muset podívat. 8O).
Zdroj obrázků: 1 a 2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama