Červená karkulka (2011)

8. prosince 2012 v 19:30 | Polgara |  Filmy
***


Je to vůbec poprvé, co si nejsem jistá, zda překladatelé zvolili vhodný název. Ano, pobíhá tam děvče v červeném plášti, s košíčkem a neuvěřitelně bílou pletí, ale že by mělo cokoliv společného s onou Červenou karkulkou, kterou známe z dětství? Opět mi přijde, že si vzali jen jména, základ pohádky a zbytek si přizpůsobili k obrazu svému. Ale i když se může zdát, že mi jejich počin vadí, tak tomu tak není.

Z počátečních rozpaků se vyklubalo nadšení. Ale, pořád vám zda mám tohle dílko vychvalovat. Co jsem tak četla reakce diváků na ČSFD, nestačila jsem se divit, jak moc se mohou názory různit. Ostatně, snad dotyčnému nebude vadit, že sem pro ukázku dám jeho komentář. A pak se pro srovnání pokusím najít jeden kladný, což už bude těžší oříšek. Protože těch je tam skutečně pomálu. Ani Abyss nebyla z tohoto filmu nadšená. Nicméně, zpátky ke komentářům z ČSFD:
Verbal píše:
"Po premiéře se z berlínské hrobky bratří Grimmů linuly podivné, šustivé zvuky. To si Jacob s Wilhelmem ošoupávali vystýlku rakví hysterickým obracením. Ani se jim, chudákům, nedivím. Mně udělat nějaká americká kráva z mého životního díla silikonovou MTV frašku pro nezletilé homosexuály, nenaleznu klid, dokud ji neumlátím svou ztrouchnivělou stehenní kostí. Ale popořadě. Karkulka je odpudivá blondýna, kterou by ani vlk nežral. Ale srát na vlka, ten není podstatný! Karkulka je totiž rozpolcena mezi dvěma slizkými Patyzóny. Jeden má obličejovou obrnu, druhý dawna. Jako na potvoru ji hormonální bouře zastihne uprostřed krvavého týdne. A tak na vesnické diskotéce jen experimentuje lehkým pettingem s gayem 1. Prevence je důležitá, a tak si ten "fešák" pro jistotu přetáhne přes hlavu kondom. Aha, tak prý ne! Kondom prý neměl, rebel! On tak vypadá od přirození. Gay 2 je při tom nachytá a je z toho smutný. Tedy alespoň myslím, že to byl smutek v tom jeho retardovaném, konstantním obličeji. Ale je taky možné, že byl smutný už od začátku. A tak se všichni tři zmítají. Bloumají po vesnici a trousí tklivé, romantické dialogy, až se z toho Karkulce začne zahřívat pekáč. Na buchty. Pro babičku, samozřejmě. Z toho pečení se holka zapařila a konečně chytla toho vlka. Proto má tak vykulené oči. No zkuste běhat po lese s opruzeným konečníkem a tvářit se přirozeně! Jo, a taky v tom hrál Gary Oldman!!! Asi v Azkabanu strádal a došly mu prachy."

Dobře, teď jdu hledat ten kladný komentář. Ha, pár jsem jich našla a je jich víc, než jen dva.
"Mnoho uzivatelov popisujucich zapory filmu ma pravdu. No a co! Na rozdiel od mnohych filmov z poslednej doby som ani chvilu nebola v pokuseni nastavit rychlejsie prehravanie. Jasne, cumia si tretinu filmu do oci... ale ten cerveny plast je krasne cerveny. :) A uzila som si aj tajemna, spoilery som necitala a kedze o karkulke (cervenej ciapocke) je tak mozno zaver filmu, nechala som sa dokonca na chvilu postavami zmiast, zabudla na karkulku i logiku a zvazovala viacero moznosti. Nic som necakala, niecoho sa mi dostalo, ja som momentalne spokojna."

Už z traileru je jasné, že se nebude jednat o pohádku pro děti a film mě v tom utvrdil. Za devatero horami, za devatero řekami se totiž nachází jedna vesnice ukrytá v hlubokém lese. Les je to tmavý, vzdálený veškeré civilizaci a lidé v té vesnici tam žijí podle svých zákonů.

Vesnici totiž pronásleduje jeden hladový vlkodlak, s kterým mají úmluvu. Každý měsíc mu dají oběť a vlkodlak na nikoho z nich nezaútočí. Obě strany dohodu dodržují, ale přesto ve vesnici panuje všudypřítomný strach a nikdo si nedovede představit, že by mohli žít jinak.

Nicméně všechno netrvá věčně i tato úmluva se jednou ukáže jako bezcenná. A to v okamžiku, kdy vlkodlak zabije sestru hlavní hrdinky Valérie (Amanda Seyfried). Nikdo neví proč, nikdo nechápe, proč zvíře najednou zaútočilo, když oni svoji část úmluvy dodržovali. A znovu všechny ovládne strach. Jenže tentokrát ještě větší. Vesničané jsou natolik rozlíceni, že se rozhodnou bestii zabít sami a vypraví se do jejího doupěte. Nicméně, při této výpravě je jeden z nich zabit, ale zrůda padne také. To si vesničané aspoň myslí do okamžiků, než do jejich domova přijede lovec vlkodlaků otec Solomon (Gary Oldman), od něhož se dozvědí, že zvíře, které zabili, není tím vraždícím monstrem. Taky jim vysvětlí skutečnost, že vlkodlakem může být jeden z nich. A tak hon na vlkodlaka začíná nanovo.

Film začíná být zajímavým v okamžiku, kdy Valérie zjistí, že dokáže s onou bestií mluvit. Zvíře jí totiž nabídne, že jestliže chce všechny zachránit, musí s ním odejít. A v tom okamžiku se mu naše hrdinka zahledí do jeho očí a zjistí, že je má hnědé, lidské. Tak potom začne podezírat všechny, kteří mají hnědé oči, a přestává blízkým věřit. Zároveň s tím zjišťuje, že je nedobrovolně zasnoubená s bohatým mladíkem Henrym (Max Irons). Ale jí se matčin plán nelíbí, protože tajně miluje dřevorubce Petera (Shiloh Fernandez), s nímž chce i utéct. Ale zároveň nechce nechat svoji rodinu a lidi, s kterými vyrůstala, napospas vlkodlakovi.

Od Abyss vím, že příběh má i literární podobu, ale knížku jsem nečetla a asi nepřečtu. Uvidím. Film je především o vztazích v jedné malé uzavřené komunitě. O tom, že ne všechno je takové, jak na první pohled vypadá. Že i ti, které milujete, mají svá temná tajemství. Nejvíc mě překvapil výkon Garyho Oldmana a Amandy Seyfried, kteří jsou si navzájem skvělými protihráči. Potom zaujme nenápadná matka Valérie, kterou hraje Virginia Madsen a nakonec Michael Shanks, jehož můžete znát z filmů a seriálu Hvězdná Brána, kde si zahrál roli Daniel Jacksona.

Zajímavou součástí filmů je postupné odhalování všech tajností, které kdo má a nakonec se ukáže, že ti o kterých si Valérie myslela, že je zná, nejsou bez poskvrny. I důvod, proč musela její sestra umřít, mi přišel malicherný. Nechci prozrazovat víc, protože bych tím řekla všechny podrobnosti, řeknu jen to, že všechny odhalení se dozvíte až v okamžiku, kdy se odhalí pravá totožnost našeho vlkodlaka. A za konec a dobře zvolenou hudbu dávám Catherine Hardwickové pár hvězdiček navíc.
Zdroj obrázků: 1 a 2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama