Avatar (2009)

7. prosince 2012 v 20:51 | Polgara |  Filmy
***


Měla jsem to štěstí, že jsem film viděla ve 3D a z kina jsem odcházela stejně nadšená, jako jsem do něho vcházela. A co to, že píšu takhle "pozdě"? Říkala jsem si, že počkám nějaký ten čas a až šílenství okolo této filmové novinky trošku opadne, tak něco napíšu.

Nemusím nijak podrobně popisovat příběh, jenž je vám díky recenzím dostatečně známý. Díky příběhu se dostáváme do budoucnosti, kde lidstvo objevilo planetu známou pod jménem Pandora. Jediným problémem je, že vzduch na této planetě je pro lidi smrtelný, a tak musí používat ochranné kyslíkové masky.
Navíc je zde vzácný kov, který pozemšťané "nutně" potřebují pro svoje žití. Nejdříve však musí odstranit domorodce, kteří mají na místě, kde je této suroviny nejvíce, domov. Právě proto vytvoří těla obyvatel Na'vi. Na Pandoru přilétá mariňák Jake Sully (Sam Worthington), jenž má nastoupit místo svého zesnulého bratra, aby navázal dobrý vztah s domorodci.

Příběh je sice jednoduchý, ale za to má své kouzlo, jež vás naprosto pohltí. Fascinovalo mě, jaký vztah, měl lid Na'vi k přírodě. Že si jí vážili a brali si jenom tolik, aby sami přežili (nevím proč, ale pořád jsme v těchto částech musela vzpomínat na Pocahontas). Samozřejmě, že hlavním tahem příběhu je perfektní propracovanost Pandorské fauny a flory.

Nesmím zapomenout na postupné Sullyho sbližování s Pandorským obyvatelstvem. Ty jeho komentáře situací, jeho chování v okamžiku, kdy poprvé ovládne tělo Avatara a hned na to jim uteče, aby po dlouhé době vyzkoušel, jaké to je mít funkční nohy. Samozřejmě nesmím zapomenout na scény, kdy ho Neytiri učí dovedností kmenu Omaticaya.

Dalšími zajímavými postavami je doktorka Grace Augustinová, která vede program Avatar, hraje ji Sigourney Weaver. I když nepříliš výraznou, tak přesto nezapomenutelnou roli si zahrála Michelle Rodriguez coby pilotka Trudy Chaconová.

A nakonec taková menší poznámka, zdálo se to jenom mně, anebo se hudba ve filmu skutečně v některých částech podobala té z Titanicu? Vím, že by mě to nemělo překvapovat, když ji má na svědomí tytý autor, ale stejně se jeden údivu neubrání.
Zdroj obrázku: Moviezone
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 6. září 2014 v 20:24 | Reagovat

Avatar, film, který se mi líbil až na třetí podívání. Šíleně mě totiž dráždil samotný příběh, který byl zmixovaný z několika filmů. Ale postupně jsem si ho začala vychutnávat a soustředila se na samotný svět Avataru a poznávání té krásné harmonie mezi člověkem a přírodou. Celkově je to vlastně ekologická agitka, ale taková, za kterou bych sama stála (když jsem sledovala konečné vypořádání planety s nájezdníky, tak mi nechtěně ujelo - takhle by měli zacvičit i s našimi agresory. Jo, nejsem aktivistka, ale některé věci mě prostě štvou).
A nesmím opomenout úžasnou vizuální stránku. To byla opravdu pastva pro oči.
A nádherná hudba!
A máš pravdu, některé pasáže hodně připomínaly Titanic. Asi už dochází k fázi, kdy autor hudby vykrádá sám sebe... :-D Ale to nevadí, hudba byla nádherná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama