Tereza Temnářka Matoušková – Hladová přání

26. listopadu 2012 v 23:26 | Polgara |  Česká literatura


Vzhledem k tomu, že jsem tento příběh četla již na Temnářčině blogu, bylo to pro mě příjemné opakování, něčeho známého. Krátkého, ale přitom zajímavě pojatého příběhu, jenž vtáhne do děje od začátku do konce, a když se potom dostanete na konec, ptáte se sami sebe: "A to je všechno? Víc už nebude?"
Jisté rčení praví, že nic není zadarmo a přání, po nichž toužíme z celého srdce už vůbec ne. Nejnebezpečnější jsou ta, která pochází od mladé, ještě malé dívenky Jukaty. Právě ona rozpohybuje události, jež nedají dát spát naším starým známým ze světa Podmoří. Při průzkumu nově objevené chodby pod klášterem, kde přebývá velekněz Atalan. Jediný, kdo si ono zvláštního stříbřitého tvora všimne je právě Jukata, které toto stvoření nedá spát a sama, i když ví, že by neměla se vypraví na průzkum. A právě to se jí stane osudným.
Temnářku vám snad nemusím představovat, protože to udělal Standa v rozhovoru s ní za mě a ona sama na svém blogu se představuje víc než dost. Nicméně jde o příběh, který zveřejňovala na svých stránkách. Původní verze nesla název Žádný cukrkandl a jednalo se o interaktivní povídku čili příběh, o jehož pokračování rozhodují čtenáři hlasováním v anketě, která je pod každou nově přidanou kapitolou. Možností bylo mnoho a pořád je můžete najít i s původními texty na Temnářčině blogu.
Zaujal mě nápad příběhu v podobě odporného Cukrátka, který postupně vláká nevinnou dívenku do svých sítí. V textu vidíme jeho mistrnou manipulaci s dětskou myslí, která snadno podlehne různým lákadlům. A tak, i když Jukata ví, že dělá všechno špatně, měla by se zachovat jinak a vše říct svým dobrodincům (je schovankou velekněze Atalana), tak nakonec se nechá definitivně svést na scestí.
Fascinoval mě popis ve chvíli, kdy omámená slečna spěchá za oním démonem klamu, aby jej nakrmila svoji krví, a on ji na oplatku splní všechno, co chce. Ta scéna je nezapomenutelná a donutí vás zamyslet se nad tím, zda byste nakonec i vy, dospělí člověk, který má za sebou více než ono malé děvčátko, dokázal tomuto lákadlu odolat. Je zde totiž hezky ukázáno, jak je lehké podlehnout, nechat se unést chvilkovým poblouzněním a nechtěně tak ublížit svým bližním. Opět si tuhle část Jukata plně uvědomujeme, ale tak nějak ji potlačí. Cukrátkovi se vždy podaří včas zasáhnout a dívku omámit svými sladkými řečičkami.
Když jsem Hladová přání četla na blogu, neuvědomovala jsem si, jak jsou ty kapitoly krátké. Na internetu to jednoduše nevnímáte, čtete s tím, že za čas tu bude další přídavek. Jenže ouha, jakmile se příběh dostane do papírové podoby, tak si tento nedostatek uvědomíte, a tak trochu vás to mrzí. Jak známo, čtenář je nevděčná potvora, kterou není snadné zaujmout. A když už tu písmenek chtivou potvoru zaujmete, najde si něco jiného, co by vám mohla vytknout. Nestačí jí to a chce víc, ale musí se spokojit s tím, co dostala.
Neberte to tak, že Temnářku kritizuji, jsem z jejich příběhu z Podmoří nadšená a postupně si chci všechny její knížky koupit, ale tady mě mrzela ta délka. Ale jinak nemám, co vytknout a proč taky? Vždyť tenhle drobeček splňuje všechno, co má správný příběh mít. Nápad, napětí, neotřelé charaktery, spád a jako bonus nádherné ilustrace od Aleny Kubíkové, kterou znáte pod nickem ajinak. Temnářko, děkuji ti za tvé psaní a nápady.
Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože se jednalo o dílko, které jsem četla na Temnářčině blogu, zaujal mě nápad a hlavně kvůli...buďme upřímní jistým mužským hrdinům.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Smrtelná přání
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hledání
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Stručnější možná bude, že bych se neztotožnila s žádnou postavou.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbí se mi skutečnost, že i když čtenář není znalcem Podmořského světa, tak se v příběhu neztrácí.
Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Délka příběhu, příště bych Temnářko prosila delší 8O)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama