Tereza Benešová – Gjorkové, Tajemství minulosti

22. listopadu 2012 v 17:13 | Polgara |  Česká literatura
***Žila byla jedna malá dívenka, která se jmenovala Nefas Cooperová. I přestože se snažila, tak nikdy nezapadla mezi své vrstevníky, jimiž byli upíři. Nejenom, že ji nechutnala krev, ale mohla chodit na sluníčko bez rizika, že ji spálí na prach anebo nedej bože začne zářit. Úderem jejich dvanáctých narozenin se dozví pravdu o svém původu a je odvedena ke svému pravému národu.

Tímto se zároveň s Nef dostáváme do podmořského světa, kde postupně poznáváme jeho obyvatele a pravidla, kterých je tu víc než dost. Zároveň s tím děvče zjišťuje, že je schopno kouzlit a hned v den svého příchodu si kupuje hůlku nazývanou wirgama a postupně se seznamuje s prostředím gjorkské školy, která je rozdělena na tři části. Nefas je hned po průchodu bariérou přidělena do vesnice nazývané Praya.

Aby toho nebylo málo, tak kromě spousty nových informací a pravidel, na která si musí zvykat, musí snášet ústrky od spolužáků. Byla totiž zařazena do nejméně oblíbené vesnice. Ba co hůř, jakmile drazí studenti zjistí, kde vyrůstala, než přišla k nim, začne mí pravé peklo na...pod mořem. Zastánce nalézá v učitelském sboru, který se jí snaží pomoci si zvyknout na nové prostředí. Zaujal mě domácí mazlíček, kterého Nefas získá hned v den příchodu. Je jím had Selie, kterou za pomocí profesorky začne cvičit.

Zároveň se všemi úskalími, jimiž dívenka prochází, tak za pomocí dvou kamarádů, jež si nakonec najde, hledá informace o své rodině...a krom kruté pravdy najde i něco víc než v co doufala.

Hádám, že autorku Gjorků Terku Benešovou známou též jako Colleen TB nemusím nikomu představovat. Na knížce je vidět, že je Terka odkojená Harrym Potterem. Aby nedošlo k nedorozumění. Neříkám, že je to špatně. Ba právě naopak. Těch podobností je tu pár, ale čtenář si jich po čase přestane všímat a užívá si dobrodružství, která prožívá Nefas. A jaké, že jsou to podobnosti? Stejně jako v Harrym Potterovi mám tři hlavní hrdiny, tedy až po čase. Taky se dají dohromady až po určité události. Dalším bodem je kouzelnická škola ukrývající se před zraky ostatních pod vodou. Hůlka nebo - li wirgama, rozdělení na koleje, ale to všechno nakonec autorce prominete. Umí to podat zase po svém. Teď už se asi všechny kouzelnické školy budou spojovat se světem Harryho Pottera, byť budou sebelíp promyšlené.

Co Terce nemohu upřít je bezesporu poutavý vypravěčský talent. Příběh ubíhá rychle, nenudí a nezabývá se zdlouhavými popisy prostředí. Ale přesto má čtenář svět Gjorků před očima. Vidí ho tak, jako kdyby tam byl přímo s Nefas. Taky jsou to zajímavé charaktery. Například Chaira, dokonce i Nefasiny spolubydlící na vás zapůsobí dost silným dojmem.

Místy mi přišlo, že se víc než studentům Colleen věnuje profesorům. Jsou to dynamičtější osobnosti, vystupují víc do popředí a snadněji si je zapamatujete. Například profesor Magnus Ater, ředitelka školy, Matthias, i když toho si zapamatujete z velmi dobrého důvodu. Profesorka, která pomáhá Nefas cvičit její Selii, ošetřovatelka...Colleen jednoduše umí čtenáře vtáhnout svého světa a jen tak snadno ho z něj nepustí. Obzvlášť díky tomu, jak první díl zakončila. To jsem měla chuť střílet. Chápu, že už to Terku musí asi otravovat, ale čtenář je tvor nevděčný a nikdy nemá dost. 8D)

Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Jelikož se jedná o českou autorku, kterou znám díky jejímu blogu, a taky protože mě navnadily recenze od jiných blogerek, které ji četly.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Ztracená rodina
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hledání
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Chtěla bych být Chairou, je to správná holčina, která si stojí za svým, je statečná a nenechá kamarády v nouzi. Navíc se mi na ni líbilo, že i přestože měla neomezené finanční možnosti, tak zůstala svá.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Zde vyzdvihnu autorčin vypravěčský talent. Umí upoutat a propustí čtenáře ze svého světa až v okamžiku, kdy dočte poslední stránku.
Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Negativum. Hmm, dalo by se říct, že je jím podobnost se světem Harryho Pottera, ale jak jsem psala výše, i to není žádná velká chyba a čtenář to rád Colleen promine.

Úryvek:
1. září 1985
Na vyvýšené mýtině skalnatého výběžku stojí dva muži. Ze tří stran jsou obklopeni nekončícím oceánem a ze čtvrté se mýtina postupně proměňuje v temný, téměř neprostupný les, ve kterém stojím i já.
Přesto, že je jasná pozdně letní noc, vzduch je prosycen čímsi chladným a z místa, kde muži stojí, vyzařuje zvláštní síla, ze které mi téměř běhá mráz po zádech. Nemívám podobné pocity často. - Jsem zvyklý vídat ledaco, ale tady mi zkrátka něco vadí.
Tichou noc narušuje jen občasné zakňourání něčeho malého, nad čím se oba dva sklánějí. O mně nevědí. Neslyšně se pohnu kousek stranou, abych tvora na zemi lépe viděl. Vyšší z nich drží v ruce něco tenkého, krátkého a stříbřitě lesklého a míří s tím na to maličké. - Wirgama. Jeden z důvodů, proč takové, jako jsou ti dva, nemůžeme vystát. Proti té kovové věcičce jsme naprosto bezmocní. Stejně, jako to vzlykající škvrně.
Je to novorozeně. Leží úplně nahé v trávě a o pár metrů dál leží další dvě těla. - Žena, která dítě pravděpodobně porodila a jejíž křik mě sem přivolal, se ale na rozdíl od muže ležícího nedaleko nehýbe ani nedýchá. Ten je v bezvědomí a pravou nohu má zkroucenou do nepřirozeného úhlu. Nejspíš se zlomila při dopadu na kraj skalnatého výběžku, když ho před malou chvílí zasáhl červený paprsek.
Další nádech, tentokrát hlasitější, až se oba stojící nad dítětem otočí jeho směrem.
Já osobně, bych se jindy nad jejich spory tak maximálně ušklíbl. Problémy téhle rasy mě nezajímají. Ještě před pár minutami mě zajímalo jedině to, že se nacházejí na našem území, ale teď z nějakého důvodu zadoufám, že se ten chlap co nejdřív probere.
"Neměl bych ho..." promluví nejistě černovlasý muž, jako by mi četl myšlenky. Oba mají na sobě tmavá roucha, která jim spadají až na zem, a stejně jako já, tak téměř splývají s okolím. Vidím je ale dobře. - Moje oči jsou ve tmě doma.
"Ne. Nehodlám se s ním zdržovat. Beztak už tady za chvilku nebude mít co zachraňovat," zaslechnu, jak se uchechtne starší z nich. "A vůbec, podej mi svoji! - Potřebuji dvě."
"Jste si jistý? - S dospělým je to jedna věc, ale takhle malé dítě... mohlo by to mít velmi neblahé následky."
"Pochybuješ snad?" zasyčí druhý a střelí po mladším zlobným pohledem. Ten se přikrčí, zavrtí hlavou a už bez řečí mu podává jednu ze dvou wirgam, které drží v ruce. Pláč dítěte ležícího pod nimi začíná nabírat na síle. -Studená zem se mu ani v nejmenším nezamlouvá.
"Hoď sebou! Nemám v plánu tady s tím uřvancem strávit celou noc!" zavrčí ještě, než černovlasému vytrhne z ruky měděnou hůlku.
Jakmile má obě, přiklekne k dítěti a svoji stříbrnou položí na maličký hrudník. Studený kov spustí nářek naplno. Tuším, že bych měl něco udělat. Cizí nezvyklý hlásek, jakoby mi našeptával, že jestli tomu drobkovi nepomůžu, jeho život bude velice krátký. Jenomže oni jsou dva a já nejsem ani hrdina, ani sebevrah. Zabij, abys přežil! Ale zachraňuj? - K něčemu takovému jsem nebyl vychován. Mám riskovat vlastní život pro někoho, z koho stejně vyroste jeden z nich?
Zatímco jsem vedl svůj vlastní vnitřní boj, starší muž se postavil, namířil druhou hůlkou na novorozeně a nevšímaje si couvajícího mladíka, začíná odříkávat jakési složité zaklínadlo.
Možná bych přeci jen měl... - probleskne mi hlavou, ale přesto se nepohnu z místa. - Tělo mě neposlouchá. Jediný čeho jsem schopen, je strnule stát, a s bušícím srdcem sledovat černovlasého muže, jak se sklání nad mrtvou ženou, jakoby jí něco šeptal. Ještě jednou se ohlédne po zaříkávajícím, než odvrátí hlavu a přikryje si obličej, jako by něco tušil. Něco, co je i na mě příliš děsivé...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama