Stávka pro nás bez nás

21. listopadu 2012 v 17:42 | Polgara |  Názory
***

Vzpomínám na dobu, kdy se totožná situace odehrávala. Pokud mě paměť neklame, tak stejná situace se odehrávala již v minulém roce. Jenže tenkrát se to vládě podařilo uhrát do ztracena, odborům něco slíbili, čímž je na čas uklidnili. Ale opravdu jenom na čas. Teď tomu vláda nasadila korunu tím, jak reagovala na datum, jež bylo vyhlášeno odboráři na pondělí. Vzhledem k tomu, že ji odboráři hlásili už dlouho dopředu si myslím, že reakce politiků byla nespravedlivá. To, jak na odboráře poslali samotný vrchní soud, který jim stávku zakázal, protože ji neohlásili tři pracovní dny předem...jen jsem žasla. Tihle lidé jsou těmi, kteří nás zastupují?

Jsem jediná, kdo si myslí, že mají strach? Že se bojí špatného světla, jež na ně stávka bezesporu vrhne? Pobavilo mě chování pana ministra Nečase. Řešit situaci, která je nyní, měl dřív. Myslím, že když teď začne hrozit prstíčkem, dovolávat se zákonů, podle kterých by se stávky měly řídit...nu, jenom to zhorší. Kolikrát se s odbory již sešel? Kolikrát odbory Nečasovo vyjednávání odmítly?

Jenže, teď když dopředu hlášená stávka nastala, nevím, co si mám myslet. Opět to skončilo tak, jak jsem se obávala. Anebo jen zas internetová zpravodajství (idnes, ihned) přehánějí? Nu, ale uvidím zítra. Pořád si však myslím, že...prostě mi to přijde jako tradiční český kocourkov. Možná přeháním, ale jediné, čeho odbory dosáhnou je, že vládá, vydá nová opatření, aby se již takovéhle situace neopakovaly. Ano, upozornili na mizernou situaci v naší zemi, ale spíš než politici to odnesli obyčejní lidé. Kteří svoje rozhořčení dali najevo tím, že se pochodujícím demonstrantům postavili a řekli jim k tomu svoje. Jenže, odboráři se nedali a situace se uklidnila až v okamžiku, kdy zasáhla policie.

Je jen škoda, že se nepřipojilo víc lidí. Doufám, že mě teď nezlynčujete a neřeknete si, že o tom nic nevím, nemám dostatečné vzdělání a právo o něčem takovém rozhodovat a jsem pouhý student, tudíž bych měla mlčet, ale mám oči a umím číst. Vidím, jak s námi zametají, a když dojde na nože, tak místo abychom se připojili, ještě nadáváme a stáhneme se do ústraní s tím, že si nechceme zadělávat na problémy. Proč kritizovat lidi, kteří se byť špatně rozhodli proti věcem, které se jim nelíbí, když se můžeme postavit rovnou těm, na které nadáváme 365 dní v roce? A neříkejte mi, že jste spokojeni s tím, co se tady děje.

Ano, není spravedlivé omezit normální běžný pracovní den, těm, kteří za nic nemůžou, ale je fér využívat své moci k vlastnímu obohacování a kašlat na to, co jsem při svém zvolení sliboval? Jakákoliv stávka má svoje pro a proti, nikdy není dokonalá, byť je sebelépe připravené a vždycky se něco pokazí. Ale je to první krok k tomu udělat něco s tím, s čím nesouhlasíme. Smutné je, že i tenhle článek je jenom dalším výkřikem do tmy. Něčím, co vás snad nadzvedne ze židle, ale nic nezmění.

Pořád mě však zaráží jedna věc, co si odboráři myslí? Podle videí, která už jsou na youtube jich na stávku moc nedorazilo, ale přesto se bijí hrdě do prsou a prohlašují, že něčeho dosáhli. A házet potom, koho nesnáší vajíčka a rajčata? Bože, kde to jsme? Uznávám, sama jsem tu nedávno navrhovala další pražskou defenestraci, ale to co předvedli, na ně vrhá špatné světlo a lidi budou znechucení ještě víc, než jsou teď.

Někteří si totiž museli vzít buď neplacené volno anebo normální volno či šli do práce pěšky anebo vytáhli kolo. Nicméně, mám kamarádku, která dojíždí do práce a v pondělí to její šéf vyřešil tak, že všem objednal taxíky, jenže, díky tomu, že stávku přesunuli na čtvrtek, tak musel objednané taxíky zrušit a na dnešní den už nestihli tak rychle zareagovat. Proto jim zaplatil hotel od středy do pátku poblíž jejich práce. Zajímalo by mě, jak to udělali jinde, zda byli natolik tolerantní, že svým zaměstnancům dali volno anebo jim objednali taxíky. Velkou výhodu mají ti, kteří vlastní auto anebo bydlí natolik blízko, že mohou jít pěšmo či jet na kole. A podle zpráv toho ti, co do práce museli za každou cenu, využili kolo nejčastěji.
Ještě dodatek, doufám, že to nebude znít škodolibě, ale zarazila mě reakce našeho pana prezidenta. Na dnešní den měl naplánovanou oslavu narozenin a pozval na ni svoje přátelé a známé, většina z nich dojíždí. Jenže i on podlehl davovému šílenství a oslavu zrušil. Nechápu proč, většina pozvaných má svoje auto, tudíž by pro ně nebyl problém dostat se na oslavu v čas. Tudíž mi to od něj přišlo trochu přehnané a pan prezident mi připadal jako malé dítě, které se zlobí, protože mu někdo zničil hrad z písku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama