Soheir Khashoggi – Amira z harému

22. listopadu 2012 v 15:38 | Polgara |  Společenské romány
***Autorka je původem z Egypta, její rodina patřila a patří k těm významnějším, a to díky otcově povolání, který pracuje jakožto lékař saúdského krále. Právě on dodal svým šesti potomkům vzdělání, jež získali na anglických školách v Egyptě. I přes svoji volnější výchovu jim nezapomněl připomínat staré muslimské hodnoty.

Nicméně, nakonec i Soheir byla přinucena svým otcem ke sňatku s lékařem libanonského původu. Jejich manželství však nedopadlo příliš dobře, proto utekla i se svoji dcerou do Londýna. Tam se znovu vdala, ale i toto manželství skončilo krachem, a tak byla nucena své čtyři dcery vychovávat sama. Momentálně žije v New Yorku, kde využívá svého vlivu a možností, které má k tomu, aby poukázala na postavení žen v arabském světě. Účastní se celosvětových konferencí. Byla mluvčí mezinárodního Ženského fóra proti násilí, které založila španělská královna Sofie.

Její díla se proslavila právě díky tomu, že jsou v Saudské Arábii zakázána, protože v nich otevřeně mluví o palčivých tématech, která souvisí se situací žen v arabském světě.
Zdroj: Obal knihy

Když si vzpomenu, jak jsem okolo této knížky chodila a váhala jsem, zda si ji koupit či nekoupit. Potom, co nastal den D, jsem stejně váhala mezi třemi dalšími knížkami, přičemž jsem pokaždé skončila u této. Nicméně, přesto po všech těch váháních, přemýšlení, zda dělám či nedělám dobře, vyhrála Amira. A jsem za to ráda.

V knize sledujeme osudy Amiry Badirové, tedy příběh začíná v okamžiku, kdy už je mimo dosah své rodiny, má za sebou úspěšně dokončenou školu, je známá díky svým aktivitám a vydané knize. Nikdy však nedovolila, aby zveřejnili její fotografie. Pořád je tu totiž strach z toho, že jo znovu chytí a potrestají za to, že pošpinila čest její rodin. Nicméně, se naplní její nejhorší obavy, a my tak máme možnost sledovat příběh Amiry alias Jenny Sorrelové.

Nejdříve jsme seznámeni s jejím dětstvím, kdy jako každý člověk měla svoje sny, věřila, že všechno se může změnit k lepšímu, ale postupně se přesvědčila, že v jejím případě se jedná skutečně jen o sny. První zklamání pro ni přišlo v době, kdy její bratr Malik odešel studovat. Amira. která po rodičích zdědila inteligenci a touhu po vzdělání, jej chce následovat, ale ke svému zklamání se dozvídá, že ona, jakožto žena na téže škole studovat nemůže. Nicméně, její matka přesvědčí svého muže, aby dceři sehnal soukromou učitelku, jež jí poskytne vzdělání.

Amira velmi brzy pozná, že žena je tu jen od toho, aby rodila děti a ve všem poslouchala nejdříve svého otce a bratra, potom manžela, jemuž ve všem pokaždé vyhovět. Kamarádí se totiž s dívkou Lailou, kterou proti její vůli provdají za mnohem staršího muže. Jenže Laila již miluje někoho a tím vyvoleným je právě Amiřin bratr Malik, který dívčiny city opětuje. Ti dva zajdou tak daleko, že podlehnou svým citům a mladá žena otěhotní. Vše skončí Lailinou popravou. Aby zachránili aspoň její dítě, Amira se dostane do ženské vesnice v přestrojení jakožto pomocnice porodní báby. Mladá žena porodí holčičku, kterou se jim s velkým štěstím podaří dostat ven. Malik čerstvě narozenému děvčátku zajistí klidný život a postará se o to, aby nikdy nemusela zažít to, co její matka.

Nicméně i Amira musí brzy vstoupit do svazku manželského a splnit tak svoji povinnost vůči rodině. Dívčin otec ji provdá za prince Aliho. Manželství zpočátku vypadá jako pohádka. Její manžel je v prvních měsících velmi pozorný, kupuje jí dary, vydají se spolu na svatební cestu a dává jí najevo svoji náklonnost. Jenže, i pohádka jednou skončí a poté, co se princezně narodí sny, kterému dají jméno Karim, začne se Ali měnit. Všechno vyvrcholí v okamžiku, kdy ji Ali zmlátí tak, že skončí v nemocnici. Když se probudí, zjistí, že manžel vše narafičil tak, aby to, co se jí stalo, vypadalo jako autonehoda. Jediný, kdo uhodne pravdu, je doktor Philippe, jenž ošetřuje Aliho otce a s mladým párem se dobře zná. Právě on pomůže Amiře a Karimovi utéct do bezpečí, ale ani za hranicemi její země není Amira v bezpečí.

Proč vlastně čtu příběhy, které jsou nám tolik vzdálené, byť většinou zachycené podle skutečných událostí? Možná jako připomenutí toho, abych si vážila toho, co mám a nestěžovala si. Amiřin příběh je vymýšlený, nicméně se zde vyskytují skutečné události, to co se v muslimských zemích děje. Předpokládám, že tímto článkem zase někomu šlápnu na kuří oko, ale jak si mám utvořit jiný názor, když většina pokládá Islám za hrozbu, denně se na mě sypou různé články o tom, co se tam děje, knihy, které píší ženy, jež svoji zemi musely opustit anebo ženy, které utekly, protože tzv. pošpinily čest svoji rodiny?

Amiřin příběh zachycuje realitu takovou, jaká je. Bez příkras. Zpočátku všechno vypadá téměř idylicky, ale už jsou tu náznaky toho, že tato žena nikdy nebude ve své zemi šťastná. Že chce svobodně žít, svobodně si zvolit manžela a studovat. Nejdříve přijde o kamarádku Lailu, kterou veřejně ukamenují, potom o matku, za níž musí převzít její povinnost a nakonec se ocitne v zajetí zlaté klece. Příběh je čtivý, realistický a výstižný. Khashoggi si nebere servítky a tvrdě nám předkládá život muslimských žen a dokazuje, že i za zdmi paláce, v jeho harému probíhá boj o přežití.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože mám ráda tento druh literatury a je dobré si připomínat, jaké máme štěstí v tom, že jsme se narodili ve svobodné zemi.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Krutá realita
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Náboženská
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Malikovou dcerou Lailou, taky se musí přizpůsobit situaci, i když je jí to proti srsti. Naopak bych nechtěla být její matkou, která se jmenovala taktéž Laila.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Tady to nebude problém. Četla jsem ji, protože jsem chtěla a již od začátku mě upoutala. Co bych vyzdvihla? Popis světa, jenž je nám naštěstí na hony vzdálený. Navíc autorka nepřikrášluje, popisuje to, co zná a nesnaží se nikoho ovlivňovat.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Negativum. Těžko hledat zápory na něčem, co se vám nelíbí, ale když už...místy mi vadila právě výše zmiňovaná brutalita. Autorka nic nevynechávala a velmi podrobně, snad až místy s velkým nadšením líčila život muslimských žen. Ale to je bohužel u těchto příběhu normální.


Úryvek ze strany 87 - 88

Amira si znovu a znovu pročítala poslední větu, která potvrzovala jejich věčné přátelství.
Třetí týden Lailiny svatební cesty přišla tajemná zásilka se zprávou: "Státní tajemství! Dobře to ukryj!"
V obálce byla pohlednice s fotografií Beatles. Amira byla zklamaná. Hudebníci vypadali jako zaměstnanci zahraničních společností, kteří tu pracovali, jenže měli na hlavách divné účesy. Aby udělala kamarádce radost, založila ji do jedné z učebnic od Malika a každou noc si ji vytáhla a snila o Istanbulu, Káhiře a Londýně. Taky o spoustě dalších nádherných míst, které nikdy neuvidí.
Jendou dopoledne, v době, kdy otec odcházel za obchody do města, se vplížila do jeho pracovny a pustila si rádio. Chvíli hledala stanici Káhira, než se ozval rock and roll, nebyli to samozřejmě Beatles, ale hudba byla podobná. Zvedla sukni a roztančila se, aby si vychutnala krátký okamžik svobody.
Ale bez Laily to nebylo ono. Nedá se nic dělat, raději se podívá na úkoly, které jí zadala slečna Vanderbeeková, nebo bude zkoušet různé styly líčení. Stále mechanicky tancovala, ale už se chystala vypnout rádio, když vtom ode dveří zahřímal otcův hlas:
"Co to vyvádíš? Proboha, na tohle se mám dívat?" Vzteky zbledl, popadl ji za vlasy a vlekl ven z pokoje.
V ženském křídle zařval: "Kde je moje žena? Tak kde je?"
Jihan se objevila a všechny ostatní ženy zároveň zmizely, jak nejrychleji uměly.
"Co se stalo? Něco hrozného, muži?"
"Já ti řeknu, co se stalo. Varoval jsem tě. Říkal jsem ti, že je nejvyšší čas. Aby nebylo pozdě, uděláme to hned!"
Jihan vrtěl hlavou. "Ale muži, ještě nedosáhla správného věku, je ještě dítě!"
"Dítě, které polonahé hopsá jako nějaká děvka v Káhiře, v mé pracovně, kde si pustila mé rádio! Slyšíš! Ještě hraje! Poslechni si tu bezbožnou hudbu!"
Věřím ti každé slovo, Omare. Potrestej ji. Ale přece víš, že ještě nedostala..."
"Mlč!" Omar zahlédl za závěsem Bahiu. "Ty! Ty víš, co se musí udělat. Sežeň, co je třeba."
Amira se třásla strachy. Zhřešila. Nejen bezbožným tancováním, ale horším hříchem. Vyvolala zlobu svých rodičů, ghadab. To znamená, že její duše je v ohrožení. Rozplakala se, skoro neslyšela, jak Jihan slabě protestuje a Omar ji ignoruje. Bahia se vrátila s abeyya v ruce.
"Tohle není trest," řekl Omar Jihan. " O tom rozhodnu později. Tohle je vůle boží. Dohlédni na to, ať je správně zahalená." Otočil se na patě a odešel.
Zavedly plačící Amiru do Jihaniny ložnice. Normálně se děvčata zahalovala při malé oslavě, byl to přechod do ženského věku, ale Amira si zoufala. Je to moc brzy," naříkala.
Matka trvala na svém. "Je to akorát. Chceš snad odporovat otci?"
Dlouhá černá róba jí zahalila od hlavy až po paty a změnila všechny barvy okolo ní. Schovala vše, z čeho se mohla jako dítě radovat - ale díky bohu schovala i její hořké slzy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama