Sergej Lukjaněnko – Noční hlídka

27. listopadu 2012 v 18:11 | Polgara |  Fantasy
**

Příběh se odehrává v současné Moskvě. Dozvídáme se, že mezi námi žijí Jiní, kteří dokáží využívat magické moci. Tito obyvatelé se dělí na Světlé a Temné a jaký je mezi nimi rozdíl? Záleží především na tom, jaký mají vztah k "obyčejným" lidem. Světlí, kteří si říkají Noční hlídka a mají za úkol lidi chránit před temnými, kteří si pro změnu říkají Denní hlídka a považují lidstvo jenom za jakýsi materiál, který můžou využít k dosažení svých cílů.
Také se dočteme o Dohodě, která byla stanovena poté, co byl málem zničen svět a s tímto účelem vytvořeny Hlídky, které dohlížejí na její dodržování. Příběh je vyprávěn hlavním hrdinou Atonem, jenž pracuje jako programátor Noční hlídky v moskevské pobočce. Jenže ani on se občas nevyhne poněkud nebezpečnějším úkolům.

Příběh má tři části. První nás vtáhne do děje a my sledujeme, jakousi honičku na upíry, jejíž ústřední postavou je právě Anton a kterážto potyčka se promění v střet mezi Noční a Denní hlídkou. Právě podle této části byl natočen film Noční hlídka. V druhé části se Anton ocitá v roli podezřelého, který vraždí Temné. Třetí část se týká jeho lásky, o kterou je nucen bojovat.

Kniha nenudí a filozofické části, které do ní autor vložil, do příběhu zapadají jako skládačka. Prostě to berete jako součást příběhu a filozofujete zároveň s naším hrdinou. Zároveň mě zaujalo skvěle popsané prostředí Moskvy a jejích různých částí. Vše doplňují promyšlené charaktery postav.
Každá postava na mě nějak zapůsobila. Třeba šéf Noční hlídky Gesser, či Antonova soví společnice Olga (mimochodem u té se pak dozvíte celkem zajímavé odhalení), Tygřík, další velmi zajímavá postavička v Noční hlídce, mladíček Jegor a takhle bych mohla pokračovat do nekonečna.

Přiznávám, že když se mi konečně podařilo dát dohromady všechny skládačky, najednou vás autor překvapí tím, že absolutně změní všechno, na co jste dosud byli v Noční hlídce zvyklí, a vám ne zbude nic jiného, než dočíst příběh do konce a zase se snažit pochopit jednání všech zúčastněných.

Obrázek vypůjčen ze stránenk fantasy a scifi knihkupectví a nakladatelství Wales.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama