Richelle Mead – VA 6 – Poslední oběť

30. listopadu 2012 v 23:11 | Polgara |  Paranormální romance
Kdysi dávno jsem od jedné čtenářky dostala vynadáno, že Dimtirijovo jméno se píše v originálním jazyce jinak. Odpověděla jsem, že vzhledem k tomu, že se ke mně dostávají převážně české překlady, tak používám právě jmen daných do čj. Pokud to však někomu bude extrémně vadit, mohu vyhledat i původní podobu jména a dávat tam tu. :-)

Dlouho očekávaný poslední díl Vampýrské akademie, někteří zatlačí slzu, jiní si oddechnou, že už tohle šílenství pomine. Já se hrdě řadím do té první skupiny. I když by se mohlo zdát, že se tato upířina jen touhou hlavní hrdinky po panu božském, dovolím si nesouhlasit.

Pořád tvrdím, že pro tyto příběhy by se hodilo, kdyby někdo vytvořil nový literární žánr. Protože, i když je zde magie, boje, láska a mnoho dalšího, nemyslím si, že si zaslouží být řazeny do hororů či hůř, do fantasy. Předpokládám, že tímto tvrzením hodně lidí naštvu, ale vezměte si, kolik nových ság s upíry a vlkodlaky se v poslední době dostalo na světlo boží. Dřív, ležely polozapomenuty mezi dalšími tituly, ale díky Stmívání, jim nyní nakladatelé dávají přednost, protože v tom vidí dobrou lapačku na jejich čtenáře.

Možná je to chyba, možná je to dobře, protože všude se najdou jak špatné, tak dobré knihy. Nelze všechno házet do jednoho pytle. Nicméně si doporučuju tyto příběhy nejdřív od někoho zapůjčit anebo zajít do knihovny, může se pak totiž stát, že budete peněz utracených za tento žánr litovat.

Ani Vampýrská akademie se nemusí líbit všem. Spolužačka se mě ptá, jak tohle zrovna já můžu číst. Jen pokrčím rameny a prohlásím, že se mi tento příběh líbí. Ráda se k němu vrátím, zabořím se do pohovky, na okamžik vypnu všechny mozkové buňky a nechám se unášet světem Dhampýrů, Morojů a Strigojů.

Od závěrečných dílů očekáváte, že vás nezklamou a dají vám dlouho očekávané finále a konečné rozuzlení všech záhad. Snad nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že v šesté knize dostanete od každého trochu. Rose je zavřená ve vězení, zatímco její přátelé a rodina se snaží přijít na způsob, jak dokázat její nevinu. Jenže je tlačí čas, neboť všechny kralovrahy čeká jediný trest - poprava.

Rose však trápí i skutečnost, že k ní Dimitrij již nic necítí a pomáhá pouze, protože je zavázán její kamarádce Lisse, která ho zbavila Strigojského prokletí. Tedy, alespoň to tvrdí, ale nikdo neví, jak se cítí uvnitř. Nicméně, Rose se za pomoci věrných přátel dostane z vězení, aby tak získali víc času. Zároveň Rose napadne, že by ji mohli dosadit mezi kandidáty na nového vladaře. Jenže, než nový král či královna dosednou na trůn, musí podstoupit několik zkoušek, které ho prověří. Navíc, musí mít alespoň jednoho žijícího člena. Ale právě tento nedostatek mladé princezně brání v tom, aby se mohla volby zúčastnit. Proto nakonec souhlasí s tím, že se pokusí dostat do rozhodujícího kola.

Mezitím Rose podniká své vlastní kroky k tomu, aby ostatním pomohla. Odmítá totiž sedět v koutě, zatímco druzí za ni budou bojovat. Taky ji nedává spát Tatánin dopis, v němž se zmiňuje o dalším členovi téměř vymřelé rodiny Dragomirů. Taky z tohoto důvodu se vydává do neznáma a za pomoci Dimitrije a Alchymistky Sydney. Během své cesty potká jak staré známé tváře, tak i tváře nové, dozví se nečekaná odhalení, až nakonec najde to, co hledá. Jenže, je to skutečně to, co chtěla?

Pořád si myslím, že Vampýrská akademie patří mezi to lepší, co u nás bylo dosud vydáno. Sice měla svoje slabší chvilky, ale dokázala si udržet přiměřeně vysokou laťku čitelnosti. Nicméně, mě zarazilo závěrečné odhalení skutečného vraha, i jakým způsobem k němu došlo. Dalším překvapením pro mě bylo znovuzrození jisté Morojky, a také vysvětlení Pouta mezi Rose a Lissou. Přišlo mi, že se autorka konec snažil co nejvíc zestručnit, a tak jej trochu uspěchala, ale přesto jsem s ním spokojena. Po strastiplné cestě je po právu každý odměněn. Kéž by to tak bylo i ve skutečném světě.

Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Především díky její velké reklamě, ale také protože mě zaujaly recenze na stránkách Abyss. A také proto, abych se dozvěděla, jako hrdinové tohoto příběhu dopadnou.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Překvapivá odhalení
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Naplnění
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tentokrát bych nechtěla být Lissou, i když se svoji nečekanou rolí vypořádala se ctí, pořád neměla na výběr. Musela ustoupit všem ostatním na úkor svých pocitů.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Překvapila mě úroveň vyprávění, kterou si autorka dokázala udržet. Především v tomto díle dokazuje, že psát umí. Navíc nás znovu zavádí do dalších koutů země a zajímavým způsobem nás s nimi seznamuje. Zároveň s tím mě zaujal způsob, jak se vypořádala s tím, že od sebe odloučila dvě nerozlučné kamarádky. Putování Lissy totiž vidím skrze Rose.
Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Minule to bylo časté opakování toho, co už věrný čtenář VA zná. To zde sice bylo i nadále, ale už ne tolik jako dřív.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rabe Rabe | Web | 1. prosince 2012 v 6:29 | Reagovat

ten konec byl opravdu lehce uspěchaný a celkem mi přišlo škoda, že Rose ztratila pouto

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama