Richelle Mead – VA 4. - Krvavý slib

30. listopadu 2012 v 23:03 | Polgara |  Paranormální romance
***

Konečně jsme se dočkali a v České republice vyšel čtvrtý díl Vampýrské akademie s názvem Krvavý slib. Asi jako každý, kdo této upíří sérii podlehl, jsem se těšila na pokračování. I přestože má vyprávění místy kolísavou tendenci a na všechny stránky dokážou pohltit tolik, jako první dva díly, čtenář přesto čte dál.

Znovu se setkáváme s Rose Hathawayovou, která odchází do Ruska, aby splnila svůj slib. Právě tento slavný strážce zmizel během nečekaného útoku na Akademii svatého Vladimíra. Jenže Dimitrij měl tu smůlu, že se stal tím, proti čemu celý život bojoval - Strigojem. S tím také souvisí jeho prohlášení, že než aby byl takovouhle zrůdou, radši zemře úplně. Díky jejímu slibu musí opustit teoreticky bezpečné zdi Akademie a vydat se do Ruska, kde se bývalý strážce podle všeho ukrývá, a kde má také svoji rodinu.

Cestou ji potká několik nepříjemných událostí, které však úspěšně překoná a navíc potká jednu osobu, která jí doprovodí tam, kam má namířeno. Onou osobou je dívka Sydney. Ta splní slib a bezpečně ji dovede do vesnice, kde Rose musí Dimitrijově rodině oznámit jeho úmrtí. Poté se musí vydávat po stopě dál, její cesta míří do Novosibirska, kde se dozví informace, které jí obrátí život vzhůru nohama.

Během svého putování Rose občas vklouzne do Lissy, aby se dozvěděla, jak si vede. I zde se dozvídá nepříliš příjemné zprávy. Navíc jí ve snech občas navštěvuje její bývalý spolužák Adrian.

Čtvrtý díl vás pohltí až po nějakých čtyřiceti stránkách, které musíte překonat, abyste se do příběhu úplně ponořili. Nicméně Krvavý slib se od svých předchůdců liší tím, že tentokrát je vyprávěn ze dvou pohledů. Jednou z pohledů Rose a poté z pohledu Lissy, která musí čelit problémům na Akademii, ale také tlaku, který na ni vyvíjí královna svými požadavky. Zároveň mě překvapilo, jak moc si Richelle dávala záležet na těch scénách, které se odehrávají v Rusku. Je vidět, že ví o, čem píše a příběhu dává všechnu svoji energii, čímž ho oživuje. Po překonání zjistíme, že jsme opět podlehli světě Morojů, dhampýrů a Strigojů.

Zároveň nám příběh přináší nové postavy, které mají pro nás neznámé povolování a s překvapením zjišťujeme, že o světě Rose Hathawayové toho ještě moc nevíme. Až na pár zbytečných částí je příběh čtivý. Trochu mi vadily ty části, které připomínaly události z minulých dílů, přišlo mi to, jako kdyby se autorka snažila děj natáhnout víc, než je nutné, ale přesto patří Vampýrská akademie mezi ty lepší upířiny, které u nás začala v nedávné době vycházet.

Úryvek ze strany 95
"Nic!" odpověděl prostě.
"Nic? Musel jste mít fůru problémů s tím, abyste mě sem se Sydney dostal. A sledoval jste mě jen tak? Pro nic za nic?"
Odtrhl zrak od nebe a v očích se mu nebezpečně zablesklo.
"Nezajímám se o tebe. Mám na práci jiné věci. Přijel jsem na přání jiných, kteří se o tebe zajímají.
Strnula jsem a pak mě zachvátila opravdová hrůza. Do prčic! Pronásledují mě? Ale kdo? Lissa? Adrian? Taťána? Z té poslední možnosti jsem opět znervózněla. Ti ostatní by mě hledali proto, že jim na mě záleží. Ale Taťána...Taťána se bojí, že bych mohla utéct s Adrianem. Znovu mě napadlo, že pokud mě chce najít, pak jenom proto, že se chce ujistit, že se zpátky už nevrátím. Abe mi připadal jako ten typ, který by mohl nechat někoho zmizet, z povrchu zemského.
"A co chtějí? Chtějí, abych se vrátila domů?" dotázala jsem se a snažila se nedat najevo svůj strach: "Myslel jste, že sem prostě přijedete a odvlečete mě zpátky do Států?"
Zase se tak tajnůstkářky usmál. "A ty si myslíš, že bych tě mohl odvléct zpátky?"
"No," zamračila jsem se a opět promluvila bez přemýšlení. "Vy ne, vaši chlapi jo. Možná. A možná bych je přeprala."
Aby se poprvé rozesmál nahlas. Z jeho bohatého a hlubokého smíchu čišelo upřímné pobavení. "Své pověsti drzounky vskutku dostojíš. Rozkošné." Výborně. Abe má zřejmě moje osobní záznamy a pečlivě si je nastudoval. Nejspíš ví i to, co mám nejradši k snídani. "Uděláme spolu obchod. Ty mi řekneš, proč jsi tady, a já ti povím, proč jsem tu já."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama