Richelle Mead – Sukuba 1 – Trápení

30. listopadu 2012 v 23:19 | Polgara |  Paranormální romance
***

Vzhledem k tomu, že jsem od této autorky četla sérii Vampýrská akademie, tak volba byla jasná. Sice to není moje knížka, pouze půjčená, ale v nejbližší době si ji chci dokoupit. Ale zpátky k tématu. Ti z vás, kteří výše zmiňovanou sérii znají, anebo si to alespoň myslí a vědí, co od ní mají očekávat. Jenže, ani tady člověk nesmí nic předpokládat.

On mi měl už název Sukuba něco napovědět. Vždyť jde o démona živícího se sexuální energií. Jeho protějškem je Incubus, který je zobrazován většinou jako muž. Ale předpokládám, že většina z vás si o těchto stvořeních uvedených v knížce něco zjistí. Anebo vám o nich něco víc prozradí sama autorka, která se tímto zabývá velmi podrobně.

Představte si hrdinku, která má všechno, po čem ženy touží. Může měnit podobu, je inteligentní, žije věčně, dokáže si každého muže omotat kolem prstu pouhým pohledem či dotekem. Mnohé z dnešních žen by pro tohle vraždily.

Ne však Georgina, Sukuba žijící v Seattlu. Touží totiž po někom, s kým by svůj život mohla sdílet a ráda by vrátila čas zpátky, aby nemusela za jeden špatný čin platit svoji duší. Jako protiváhu musí totiž peklu dodávat duše mužů, s nimiž stráví noc. A aby toho nebylo málo, tak aby ochránila ty pány, kteří za něco stojí, vybírá si jenom tu největší lidskou pakáž, jakou si dovedeme představit. Ale i tuto činnost dost fláká, za což dostává černý puntík od svých nadřízených. Ale vzhledem k tomu, že patří mezi nejlepší Sukuby v tomto městě, nechávají ji být. Jenže, ani život nesmrtelných není jednoduchý. I oni mají nepřátelé, kteří nesouhlasí s tím, jak to v jejich světě chodí a jsou rozhodnutí změnit zaběhnutý řád po svém způsobu. A je jim jedno, kolik nesmrtelných přitom padne.

Jeden by řekl, že knížka, kde je hlavní hrdinkou Sukuba bude plná perverzností, ale hned první stránky čtenáře vyvedou z omylu. Richelle svoje vyprávění umí zpřístupnit i pro mladší generace, jelikož počítá s tím, že ji budou číst především fanoušci její série Vampýrská akademie. Takže nečekejte žádné nechutnosti, ale něco, co zaujme a je podáno...v mezích možností normálně.

Překvapilo mě její pojetí dobra a zla. Takže tam najdete nejenom Sukuby, Lilit, různé druhy démonů, upíry a jiné fantasy bytosti. Na straně dobra pro změnu stojí andělé a jiní jim podobní. Nicméně Richelle zde ukázala, že zlo nemusí být nutně zkázonosné a dobro takové, jak ho známe z většiny příběhů. Taky se mi líbila skutečnost, že i když jsou nesmrtelní, tak se snaží o jakýsi normální život, a proto si někteří z řad těchto bytostí zařídí vlastní práci, seženou byt, najdou přátelé a po určitou dobu tak žijí. Naše Georgina pracuje v knihkupectví, ale i přesto se někdy musí věnovat své hlavní práci...získávání duší.

Jejím nepsaným pravidlem je žádné schůzky, protože nechce nikomu ublížit. A to přestože sama touží po stálejším vztahu, který jako Sukuba nikdy mít nemůže. Nicméně když se na scéně objeví slavný a její objeví slavný a její oblíbený spisovatel Seth Mortensen, je všechno najednou jinak. Aby toho nebylo málo, tak se v Seattlu objeví tvor, který může zabíjet nesmrtelné a další muž, po němž Georgina prahne - Roman. Líbilo se mi první setkání Setha a Georginy. Tento spisovatel patří mezi ty, kteří nikdy nezveřejňují svoji fotku, a tak nemá Sukuba nejmenší ponětí s kým mluví, a proto si tak trochu pustí pusu na špacír.

Zaujala mě taky část, kdy se autorka vrací do doby, než se Georgina stala Sukubou. Knížka má totiž vícero vyprávěcích částí. Jedna se odehrává v přítomnosti a v druhé se Richelle vrací do Georgíniny minulosti a odhaluje tak důvod, proč se tato krásná žena stala Sukubou.

Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože jsem četla autorčinu první sérii Vampýrská akademie a jelikož jsem zatím nenarazila na recenzi, kde by tento první díl šestidílné série o Sukubě kritizovali.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Neodolatelná lovkyně
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Milování
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Možná bych se ztotožnila se Sethem, umí sice psát, psaným slovem dokáže vyjádřit mnohé, ale zároveň se tak trochu bojí společnosti. Naopak bych nechtěla být Georginou. Jo, nesmrtelnost by se mi líbila, za možnost měnit podobu bych vraždila, ale ta cena za to? Děkuju pěkně, radši zůstanu obyčejnou.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Fascinovalo mě, jak decentně dokázala Richelle popsat scény, kdy si Georgie užívá sexuálního života. Obzvlášť ta část, kdy dojde na milování s mužem, jeho jméno začíná na R. A pak ty skoky do minulosti tomu dodávaly zvláštní atmosféru a dělaly s příběhu něco originálního.
Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Vadila mi ta část, kdy naši hrdinové pátrali po informacích, což jindy rychle ubíhající příběh trochu brzdilo.
Zdroj obrázku fantasy knihkupectví Krakatit
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama