Richelle Mead – 1. - Vampýrská akademie

30. listopadu 2012 v 22:58 | Polgara |  Paranormální romance
***

Vampýrská akademie nás zavede do světa upírů. V něm se ocitáme v okamžiku, kdy princezna Lissa se svoji kamarádkou Rose uteče z Akademie svatého Vladimíra, aby unikly svým nepřátelům.

Příběh je vyprávěn ústy Rose Hathawayové, která je původem dhampýrka, což znamená, že jeden z jejích rodičů byl člověk a druhý Moroj. Posláním dhampýrů je chránit Moroje, a je to vlastně i důvod k tomu, aby si vampýři zajistili přežití, protože nemohou mít děti mezi sebou, ale jenom s Morojem. Morojové, je ten druh upírů, kteří ke svému žití potřebují lidskou krev. Proto je na Akademii z tohoto důvodu jídelna, kde jsou drženi lidé, kteří se dobrovolně stávají dárci krve. Nevýhodou kousnutí Moroje je, že jejich sliny v sobě obsahuji jakousi omamnou látku, po které se jejich oběť cítí jako v sedmém nebi. Proto se ze všech dárců stávají loutky, neschopné dalšího jednání a závislé na upířím kousnutí.

Dalším druhem upírů jsou Strigojové. Bývalí Morojové, kteří když zjistili, že mohou získat nesmrtelnost zabitím své oběti, stali se z nich zrůdy závislé na zabíjení. Problémem ovšem je, že Strigojové jsou obzvlášť silní poté, co požijí krev Moroje, a z tohoto důvodu je i napadají a zabíjejí.

Mezi Rose a Lissou panuje zvláštní pouto, které Rose umožňuje mladé Morojce číst myšlenky a vpadnout do její hlavy. Poté, co dívky utečou, jsou znovu přivedeny na Akademii, kde znovu musí zapadnout do běžného školního koloběhu. Rose je nucena dohnat veškerou zameškanou látku, a proto si bere hodiny navíc, Lissa se zase musí věnovat svému výcviku.


Jenže, jejich klid netrvá dlouho. Lissa po návratu na školu začne po svém okolí nacházet mrtvé tvory. Upíří princezna nechápe, co se děje a hlavně, kdo by ji chtěl tímhle způsobem ublížit. Lissa je z toho natolik zoufalá, že se pokusí o sebevraždu, jenže díky psychickému poutu, které dívku spojuje s Rose, ji její kamarádka včas zachrání. Poslední člen královského rodu Dragomirů a její strážkyně začínají mít jasno v tom, proč tohle někdo dělá. Princezna rodu Dragomirů totiž kdysi vrátila k životu již mrtvého havrana a její počínání zřejmě někdo viděl.

Po tomto incidentu po škole začne někdo šíři pomluvy, že Rose je krvavou děvkou a vyspí se s každým. Kamarádky se dozvědí, že tuto pomluvu šíři jeden student, kterého k tomu navedla Mia. Lissa, aby zabránila dalšímu šíření pomluv, začne používat další ze svých schopností - psychický nátlak. Díky tomu všechny poštve proti Mie. Její moc ji však změní natolik, že ji odcizí i od Christiana. Rose si díky tomu uvědomí, že na sobě musí pracovat mnohem víc, a proto se zcela ponoří do tréninku s Dimitrijem, začne studovat staré knihy, z nichž se dozví, že svatý Vladimír, podle kterého je Akademie pojmenována, měl se svoji strážkyní stejné pouto, jako ona s Lissou.

Když jsem si knížku kupovala, absolutně jsem neměla tušení, o co v ní jde. Zaujal mě úvod, a poté, co jsem v knihkupectví přelouskala i pár stránek, tak dokonce i příběh samotný. Hlavně že jsem si říkala, že na věci podobné Stmívání už nešáhnu. I když šířiny na mém kontě jakožto Darren Shan, Škola noci a podobně mluví o opaku. Vampýrská akademie má to, co Stmívání chybělo. Děj a jakousi akci. Uznávám, že z popisu asi budete obracet oči vzhůru, cože jsem to zase četla, ale VA konečně přinesla něco jiného. I když Mrazivý polibek už není tak chytlavý jakožto jednička, protože, ale o tom jindy.

Je pravda, že jsem se nedokázala ubránit tomu, abych dílko nesrovnávala se Stmíváním, a zatím vyhrává VA, která je čtivější, není tak tlustá a autorka zbytečně neprotahuje. Je zde zase jiný popis upírů a jejich života. Postavy v příběhu jsou živější a víc uvěřitelnější a vyvíjejí se. Pokud hledáte něco, krátkého a správně ujetého, vřele doporučuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama