Otázka víry

21. listopadu 2012 v 17:44 | Polgara |  Názory
***Je správné nutit někoho k něčemu, v co nevěří? A máme právo mu nařizovat, ať se denně modlí k tomu a tomu Bohu? Ano, bude se modlit, ale jen rozumem. Jeho srdce bude křičet, protestovat a časem proti těm, co mu berou svobodu víry, povstane. Ach, kolik válek se ve jménu víry již vedlo? Jak dlouho vede lidstvo spor o tom, jak se bude jmenovat vyšší moc, jíž chtějí věřit? Není to jedno? Hlavní je, že člověk věří. Obrací se k tomu čemusi, co je nad námi.
Přijde mi zvláštní, co dokáže touha lidí, aby ostatní vzývali právě jejich Boha. Jsou přesvědčeni, že jenom ta jejich víra je správná, ale neuvědomují si, že tím těm, kteří věří v něco jiného, ubližují. Nicméně, otázka není, proč se válčí, ale proč lidé nedokážou být tolerantní. Proč musí nutit svoji víru někomu, kdo o ni nestojí? Asi budu působit přízemně, ale použiju příklad čtyř nejznámějších odvětví náboženství. Křesťany, Židy, Muslimy a pohany. Největší společenství, která spolu vedou války od dob, co jsou na světě.
Krásně to vystihl Lion Feuchtwanger ve svém díle Židovka s Toleda, kde se zabýval otázkou, zda vedle sebe mohou žít lidé různého vyznání. I když vlastně, to bylo trochu jinak. Jak je mým zvykem, dřív píšu, než myslím. V podstatě tvrdil, že není možné, aby vedle sebe byla různá náboženství. Bohužel s ním musím souhlasit. Zkuste si představit zemi, kde společně žije Žid, křesťan, muslim a pohan. Nevedou spolu války, tolerují všechny aspekty víry a neodsuzují se. Zkuste zavřít oči a představit si to. Bylo by to sice nádherné, taková utopie, ale vždyť ani dnes, v době, kdy bychom měli být vyspělí a tolerantní, nedokážeme akceptovat něco, co nám není po chuti. Ano, je to lepší, než dřív. Už se aspoň za svoji víru neupalujeme a nepronásledujeme navzájem, ale pořád tu jsou rozpory, které nám ubližují.
Proč si to myslím? Důkazem budiž náš očividný strach z muslimů. Vždyť málokdo je nadšený z představy, že by celý svět ovládal bůh známý pod jménem Alláh. Ano, mám z ní taky strach, neustále uvažuji nad tím, co by kdyby muslimové ovládli svět. Jak by vypadal? Byl pořád tak svobodný jako dnes? Či by s námi udělali totéž, co ve své zemi. A přitom to náboženství není tak špatné, má dobrou myšlenku. Jen jsou špatní ti, kteří ho prosazují. A víra v Alláha není jediná, která má s tímhle problém.
Dokonce i takové křesťanství, které hlásá víru a lásku, tvrdí, že právě ono dovede člověka ke spasení a zajistí mu klidný život, má svoje mouchy. Vzpomeňme na dobu, kdy se hříchy vykupovaly odpustky, na dobu, kdy se pálili ti, co zasvětili život vědě anebo ti, kteří věřili v něco jiného, než hlavní představitelé této víry či panovníci různých zemí. Pokud někdo vyjádřil nesouhlas, upálili ho. Obvinili jej z čarodějnictví.
Víru neodsuzuju, chápu ji, vím, že je lepší věřit než nevěřit, protože na konci se někdy i ti nejzarputilejší ateisté obracejí k vyšší moci. Jen odsuzuju prostředky, jakými je víra prosazovaná. Brát někomu život, protože odmítá přestoupit na jinou víru? Barbarství. Ničit památky, jelikož zobrazují pohanské bohy či bohyně? Barbarství. Pořádat křižácké výpravy ve jménu jakéhokoliv Boha? Omezenost. Většinou zatím byly postranní úmysly, touha po bohatství a po slávě. Jenže, co je sláva? Fakt, že ten člověk zabil tzv. bezvěrce? Ale musím si uvědomit, že tehdy všechno probíhalo jinak. Lidé měli jiné myšlení, a to, co nám dnes připadá šílené, jim přišlo normální. Jenže, totéž by se dalo říct o výše zmiňovaných muslimech. Oni také považují své náboženství za normální. Jsou na ně zvyklí. Srostli s ním a nedovedou si život bez něho představit. Vždyť i tolik diskutovaná problematika ženských práv se zhoršuje. A ani ženy samotné někdy nestojí o změnu, protože si nedokážou představit, že by žily nějak jinak.
Lidé se odjakživa bojí toho, co neznají a strach je zřejmě naší největší zhoubou. Nicméně, pořád se nevyřešila otázka toho, co je správné. Ano, mám na mysli víru. Nebylo by skutečně lepší najít jakousi společnou cestu a snažit se navzájem tolerovat? Nebylo by to pro všechny jednodušší? A tím nemyslím jen ta největší náboženství. Žít spolu, tolerovat se a nevraždit se navzájem. Jenže, jak dlouho potrvá, než k tomuhle dojde?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Wookie Morrowindová Wookie Morrowindová | E-mail | Web | 24. ledna 2017 v 16:44 | Reagovat

Podle mě by bylo nejlepší, kdyby nebyla žádná náboženství, ale jen myšlenkové směry.Čili žádná dogmata, ale jen lidé, kteří napsali knížku s vlastním názorem.

Ale tak náboženství byla/jsou stejně jen jako nástroj moci, takže dokud budou na světě zlí magoři, bude i náboženství... si myslím. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama