Margaret Weis - Procitnutí mága

26. listopadu 2012 v 23:28 | Polgara |  Fantasy
No, ehm, uhm, brát s rezervou. Jak říkám....každý jsme nějak začínal O:) Opět psáno v roce 2008. Před chvílí mi bylo řečeno, že perex vyznívá trochu nejasně a může to být pochopeno tak, že se jedná o hodnocení knížky. Té se to skutečně netýkalo, bylo to myšleno na kvalitu článku.

Jestliže jste novými čtenáři tohoto příběhu, nemusíte být znalci všech dějových podrobností, abyste se mohli začíst. V podstatě se jedná o jakousi předehru, návrat do mládí hlavních hrdinů a počátků příběhu. V čase se vrátíme dvacet let zpátky, do doby před kronikami. Raistlin, jemuž je šest let se setkává s mágem Antimodem. Chlapec mága zaujme, a proto ho zapíše do semináře pro mladé čaroděje. Tímto však ovlivní nejen Raistlinův osud, jeho přátel, ale i osud Krynnu.

Ti, co už mají zkušenosti s těmito příběhy, vědí, že dost často sledujeme vícero liniemi příběhu, a díky tomu se seznamujeme s jinými, byť ne tolik významnými osudy. A jakéže postavy to jsou? Bratři Majerové - Karamon a již zmiňovaný Raistlin, nemůže chybět ani Sturm, kovář, který má nechtěného spolubydlícího, šotka Tase, a dokonce i půlelf Tanis s Kitiarou zde mají své místo. I přes tolik osudů je Raistlin tou nejdůležitější postavou a je vidět, že autorka ji dovedla k dokonalosti. V knize nám Margaret přibližuje Raistlinovu cestu k ovládnutí magie a co všechno pro ni musel podstoupit. Jeho pouť je v knize zakončena zkouškou, která je pro všechny začínající mágy povinností a odehrává se na Věži Vysoké Magie.

Pro mě je tenhle fantasy příběh dokonalým, pro někoho však může být nudným. Mnozí jej srovnávají s Pánem Prstenů, že je zde málo akce, s čímž souhlasím, ale to příběhu neubírá na přitažlivosti. Nedostatek akce vyvažuje dokonalý požitek z děje a z do detailů propracovaného chování hlavních hrdinů. Málem bych zapomněla na další důležitou část knihy a to je opět do detailů promyšlená historie Krynnu.

Snažila jsem se najít i nějaká negativa, ale bohužel (anebo bohudík?) jsem žádná nenašla. Někdo bude nadávat, že nejsem dostatečně objektivní, jenže zkuste si nejdřív dílo přečíst, a pak mě možná pochopíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama