Máme právo na smrt?

21. listopadu 2012 v 17:36 | Polgara |  Názory
***
Nedávno jsem viděla film, jenž nesl název Právo na smrt, a tak mě napadlo téma na článek. Příběh vyprávěl o chlapci, který byl na celém těle ochrnutý a mohl hýbat jenom palcem na ruce a nejsmutnější na tom je, že tato film je natočený podle skutečné události.
Příběh vyprávěl o zoufalé matce, která se svému synovi snaží ulehčit utrpení, mám dojem, že se sešla i s prezidentem, a pořád její dítě udržovali naživu, byť nebyla žádná naděje. Jeden lékař situaci komentoval tak, že ji chápe, ale že jeho úkolem je léčit...ale za jakou cenu? Držet při životě člověka i za cenu jeho vnitřního utrpení a utrpení jeho blízkých? To, že máme právo na plnohodnotný život, víme, ale že bychom měli mít právo i na důstojnou smrt, už tak jisté není.
Máme vyspělou lékařkou techniku, léky, jež udrží při životě nemocného, který by v přírodě zahynul. Pokud pacient vysloví přání, že už nechce žít na přístrojích a souhlasí s tím i jeho rodina, pak si myslím, že je správné, aby mu dovolili odejít. Jenže lékaři už tohle jaksi nevidí a pořád je v nich jakási naději, stále samé oddalování konce, který měl už přijít dávno a prodlužování utrpění švech zúčastněných.
Matka si nakonec sehnala všechno potřebné sama přes organizaci a chtěla svého syna ušetřit dalších zbytečných průtahů. On sám o tom napsal knihu a prosil všechny, aby jeho matku neodsuzovali a vysvětloval to tím, aby si uvědomili, kolik lásky v sobě musela mít, aby tohle, i přes odpor lékařů dokázala. Když mu však píchnula smrtící injekci, objevil se tam jeho osobní lékař, jenž úmrtí zabránil. Opět přes protesty všech. Ženu nakonec odsoudili pro pokus o zabití a nechtěli ji k jejímu synovi pustit. Nakonec i onomu lékaři došlo, že je to zbytečné prodlužování bolesti jednoho nemocného a jeho rodiny, proto na poradě lékařů odhlasovali odpojení od přístrojů.
Když film končil, byl tam dodatek, že poté znovu obžalovali jeho matku i lékaře a tentokrát pro zabití. Nejsem si jistá, zda si to pamatuji správně, ale zaráží mě skutečnost, že zbytečně prodlužovali něco, co je nevyhnutelné. Ano, sme lidi, máme mozek, máme na rozdíl od zvířat city, abychom se dokázali postarat o bližního svého, ale máme právo udržovat při životě někoho, kdo sám jasně řekl, že chce umřít?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama