Letní dumání (4) - Moderní upíři a vlkodlaci

21. listopadu 2012 v 17:12 | Polgara |  Letní dumání
***Znáte tu legendu o tajemném stvoření, které se plíží nocí, kůži má zářivě bílou, jeho oči připomínají krev a z úst mu trčí obrovské tesáky? K této noční potvůrce neodmyslitelně patří skutečnost, že věčně bažila po krvi nevinných panen, které pokaždé podlehly jejímu kouzlu. A to právě mají všichni upíři společně. Touhu po krvi, kouzlo, jímž svoji oběť vždy zcela ochromí a ta jim přímo vklouzne do náruče. Podle některých legend se dokáží měnit v netopýry. Jenže, dnešní doba jim dala zcela nový kabátek. Ty tam jsou ti noční lovci bažící po krvi. Přivítejme zcela nové, originální upíry. Jsou krásní, jsou neodolatelní a živí se pouze z krve zvířat. Ale to jen někteří. Pak jsou tady tací, kteří pro krev i zabijí.
Ale vezmeme to hezky po pořádku. Od dob, kdy byl tento tvor postrachem všech žen, uplynula hezká řádka let. Pro mě zůstane navždy číslem jedna Stockerův Dracula, ale téma je moderní upíři, tak se k nim hezky vraťme. Je zvláštní, co dokáže rozpoutat jeden nápad, u něhož nebylo jisté, že bude mít úspěch. Ale nastalo velké překvapení a jistá dáma se stala ze dne na den průkopnicí v upírském světě. Achich, už zase se o ní musím zmiňovat. No nic, popojedeme.
Osobně jsem vyrůstala na seriálu Buffy, která má zajímavou myšlenku. I když vyrůstala, skončila jsem u prvních sérií a tím to pro mě skončilo. Vtipné je, že jsem se na seriál dívala skutečně jen kvůli těm upírům. Potom mě v poslední době uchvátil Underworld. Pak si vybavím ještě všechny díly Blade, samozřejmě nesmí chybět Dracula. V poslední době se také objevil seriál natočený podle knížek Upíří deníky. Mám-li být upřímná, tak knižní předlohu jsem nečetla, pouze viděla. A to je poprvé, co se mi filmové zpracování líbí víc než kniha. Vím, je to krátkozraké, ale po přečtení prvních stránek z prvního dílu se tomuto dílku budu nadále vyhýbat. Pak si ještě vybavím seriál Za svitu měsíce z roku 2007. Ten bohužel utnuli hned v po odesílání několika dílů díky nízké sledovanosti. Což je škoda, protože to zase bylo něco trochu jiného, než na co jsme zvyklí.
Líbila se mi představa upírů, kteří figurují v sérii Vampýrská akademie, kterou už mám přečtenou i "zrecenzovanou". Trochu mě zaráží, jak všichni z těchto bájných bytostí dělají přitažlivé a sexy chlápky, kteří se snaží zapadnout mezi lidi a žít s nimi tak, aniž by je museli zabíjet. Pokud to v tom tvorovi je, tak si dovolím tvrdit, že by se jen těžko v přítomnosti lidí dokázal ovládnout pokaždé, když ucítí pach krve.
Málem bych ještě zapomněla na anime seriál z roku 2001, který je znám pod názvem Hellsing. Jedním slovem dokonalost.
A co chudáci vlkodlaci? Přijde mi, že se na ně v tom množství upírů poněkud zapomíná. Fascinuje mě myšlenka, že mezi upíry a vlkodlaky vždy panovala rivalita a tyto dvě rasy se nemohly ani cítit. Jenže, jak si vlkodlaka představit? Jako krvelačné vraždící monstrum, které se přestane ovládat pokaždé, když je úplněk (Van Helsing, Vlk z roku 1994, ale tam to zase takové obludy nebyly)? Anebo se přiklonit k představě, kterou vytvořila autorka Stmívání (nerada to říkám, ale představa takových vlkodlaků se mi celkem zamlouvá) či se upnout k filmu Krev jako čokoláda?
Jedno však mají tyto rasy společné. I přes svoji dokonalost jsou pokaždé něčím oslabeni. Nepřítelem upírů je především denní světlo a nepřítelem vlkodlaků je úplněk. Hodně vysoká cena za to, že mohou žít v podstatě do konce světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama