Kdo s koho – knihy nebo čtečka knih?

21. listopadu 2012 v 17:34 | Polgara |  Názory
***Čtečka knih je někdy označována za vynález, který se stane zhoubou pro tu papírovou verzi. Mnozí prorokují úplný zánik těch knížek, které nám byly a ještě pořád jsou společníkem na dlouhých cestách, tichým přítelem v časech, kdy nemůžeme spát anebo v časech, kdy chceme uniknout realitě. Zní to skoro jako pohádka, ale je tomu tak. Knížky tu jsou, byly a budou. Sice už ne v takovém množství, lidé si dvakrát rozmyslí, než si nějakou knihu koupí, ale nezaniknou. V první řadě bychom si měli položit otázku, proč čtečka knih vznikla? Jaký důvod vedl obchodníky k tomu, že využili situace a pustili do světa levnější verzi papírových kolegyň?

Zvláštní je, že vždy tu budou dva tábory, které dávají přednost určité věci a jsou za ni ochotni bojovat do okamžiku, dokud je něco neskolí. Začalo to celkem nevinně. Géniové nahoře přišli s nápadem, že vyzkouší, co vydržíme a zvýší DPH na 20% a to u všeho bez rozdílu. Bylo jim jedno, že klesne úroveň vzdělání, bylo jim jedno, že se zhorší již tak nízká sociální úroveň Čechů. Zdám se vám moc pesimistická? Rozhlédněte se kolem sebe, podívejte se na své sousedy, známé a zeptejte se sami sebe, zda jste s tím, co se tu děje, a v jaké situaci jste, spokojeni. Ano, mám na mysli finance. Myslím si, že když se jim to hodí do krámu, vymyslí jakýsi zákon, bez ptaní jej uvedou do provozu, a český národe, smiř se s tím.

Jenže, jak dlouho necháme papaláše úřadovat tak, jak se to hodí jim? Čeho je moc, toho je příliš. Snad nebudu daleko od pravdy, že tohle je poslední kapkou. Možná by to chtělo další pražskou defenestraci, ale takovou, která by je donutila zamyslet se nad jejich počínáním. Nicméně, možná už to bylo v plánu dlouho, možná až zvýšení DPH dovedlo prodejce k zavedení této miniaturní věcičky. Vím, jsou různé velikosti, na které si můžeme zvolit všechny možné barvy, ale dokážou nahradit knížku ve všech ohledech?

Dost často slyším, že když lidé čtou na počítači déle, začnou je bolet oči. A čtečka je ve své podstatě zmenšená náhražka počítače. Ano, budeme si tam moct navolit krásnou knihovnu, knihy budou levnější, nebudeme mít díky tomu těžké tašky, ale...pořád si říkám, jaká je škoda, že se čtečka dostala tak rychle do povědomí lidí. Vždyť, copak chceme, aby zanikly knihy, které si musely projít cestou vývoje od nepřístupných kodexů až po dnešní podobu?

Přesto neodolám a položím jednu otázku. Kdybyste si měli vybrat mezi e-bookem či normální knihou, co byste zvolili? Možná bych taky mohla upřesnit, co mám na mysli. Jde mi o to, že kdyby vám nabídli učebnice, skripta a všechny ostatní materiály důležité pro školy v e-bookové formě, koupili byste si je? Faktem totiž zůstává, že tyto druhy knih jsou již tak drahé a tohle by jejich cenu značně snížilo a hlavně by je zpřístupnilo studentům, kteří si nemohou takhle drahé učebnice dovolit.

Samostatnou kapitolou je beletrie, historická a populárně naučná literatura. Jednoduše si představme literaturu ve všech žánrech, zeptejte se sami sebe, za které knížky byste byli ochotni zaplatit, a které byste rádi uložili do čtečky. Názory se různí a pro knihkupce bude těžké se přizpůsobit. Na našem trhu (mluvím o tom českém) prozatím žádná e-booková nakladatelství nejsou. Ano, pár jich už do své nabídky dalo tento durh knih, ale je jich minimum.
Ale co my víme, co bude za takových deset let? Možná se budou plně rozvíjet oba dva druhy knih. Budou fungovat společně tak, že se navzájem nezahubí. Anebo zanikne jeden na úkor druhého. Zatím nevíme nic. Pouze jsme se přesvědčili o tom, že čtenáři se přizpůsobí téměř čemukoliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama