Kastrování knih

21. listopadu 2012 v 17:32 | Polgara |  Názory
***


Někdy si říkám, proč já vůbec novinky ze světa čtu, když mi po jejich dočtení akorát stoupne tlak? Obzvlášť u novinek, které v poslední době pouštějí na trh, my zůstává rozum stát. Prý pro zjednodušení našeho života, jenže poměrně často se sama sebe ptám, jestli to na nás nebude mít spíš zhoubný vliv. Tradičně v tom hrají roli peníze. Jak taky jinak, že? Co mě tak rozpálilo? Novinka, která proběhla na internetu. Týká se knih. Nejdřív přijdou se čtečkou. Jenže ta má aspoň trochu nějaký smysl. Mnoha čtenářům zpřístupní knihy, které by si jindy, kvůli jejich ceně nekoupili a donutí je číst.

Ale mám-li být upřímná, osobně dám přednost krásné knize v papírové podobě a radši s sebou budu tahat těžkou knížku než nic neříkající elektronický přístroj. Přeci jenom ta vůně, šustění listů a pocit, že jsem majitelkou něčeho tak stálého a úžasného, je nezaměnitelný. Navíc, copak byste vyměnili to nadšení z pocitu, že vlastníte knížku nově koupenou anebo pořízenou v antikvariátu je neopakovatelný. I přestože se jedná o jednu a tu samou věc, pocit z jejího vlastnictví je pokaždé zvláštní. Skrývá v sobě kouzlo něčeho nového a kouzlo tajemného dobrodružství.

Nač se tedy připravovat o požitek z četby, jenom protože se nějaký pán rozhodne zkrátit díla, která nás přitahují právě svým popisem prostředí, přiblížením té doby, o níž vyprávějí, dokonalými charaktery postav, nezapomenutelnými rozhovory? Přijde mi to jako zločin. Vím, že po zjednodušené verzi těchto knížek rádi šáhnou studenti, ale není to škoda? Nebyly knížky právě tím posledním, co nutilo mladé lidi rozvíjet jejich fantazii a myšlení?

Také mě trochu zaráží skutečnost, že si to troufnou udělat pouze u autorů, kteří jsou již mnoho let po smrti a nemohou se bránit. Uznávám, ne každému budou sedět Hugovy popisy, ale to však není důvod, aby ničili práci někoho, kdo se již nemůže bránit. Dovolili by si totéž třeba s žijícími autory, kteří píší mnohasetstránkové knihy? Už vidím ten rozhovor: "Vážený pane spisovateli. Jelikož jsou Vaše díla příliš dlouhá a pro čtenáře tudíž neúnosná, dovolili jsme si některé pasáže vynechat a jiné zkrátit. Se srdečným pozdravem, Váš nakladatel."
Důvodem budiž naše uspěchaná doba. Doba, kdy se přednost dává tomu pobýt někde s přáteli anebo trávit většinu času u počítače a čtení knížek se považuje za jakýsi přežitek časů dávno minulých. To mě aspoň napadá v okamžicích, kdy čtu reakce některých jedinců. Ale jakmile si potom přečtu pár článků od těch, kteří zůstali věrni normální knížce, vrátí se mi naděje. Naděje na to, že knížky mají budoucnost a výmysly jakožto zkracování klasických děl anebo čtečka jsou pouhopouhým zlepšením a snahou donutit lidi číst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama