Julia Goldingová – Únos čtvrté princezny

30. listopadu 2012 v 16:22 | Polgara |  Fantasy
***Tuhle knížku jsem si přečetla díky recenzi od Nel-ly, která ji na půl vychvalovala, na půl kritizovala. Když jsem příběh začínala číst, tak jsem sama nevěděla, co si mám o něm myslet. V jednom okamžiku se tváří jako nevinná pohádka pro děti, potom však vás vyvede z omylu a převleče se do klasické dobrodružné fantasy se vším všudy, co k tomu patří. Ano anotace vám toho moc neřekne, protože se zaměřuje na to, o čem si myslí, že by čtenáře mohlo zaujmout. Škoda, že v tomhle se autoři anotace trochu sekli. A to o dost.
Již na prvních stránkách jsme seznámení s hlavními hrdiny vyprávění. Patří mezi ně Čtvrtá korunní princezna Taoshira z malého ostrůvku Kai a s princem Ramilem z království Gerfalu, jemuž vládne jeho otec král Lagan. Zatím hádám, že všichni chápou a v množství jmen se neztrácí. Což je další klad, které bych chtěla vyzdvihnout. I přes velké množství postav si všechny zapamatujete, každá má charakteristicky rys, díky němuž se vám jednoduše vryje do paměti.
Oběma mladým lidem je oznámeno, že si mají vzít někoho, koho nikdy neviděli. Jejich rodiny to vysvětlují jako povinnost vůči zemi. Tashi je 16 let a Ramilovi osmnáct. Kromě skutečnosti, že se ani jeden neznají, to pro oba znamená razantní změnu v jejich životě. Tashi, která již jednou byla vytrhnuta ze svého původního života musí po druhé změnit to, co znala. Tentokrát odjíždí do neznámé země, jež má úplně jiné zvyky a náboženství než at její a nikoho tam nezná. Jenže Tashi ví, co je povinnost, a tak se přizpůsobí volbě dalších tří princezen. Je si vědoma také toho, že za to může její nepříliš vysoké postavení mezi ostatními princeznami. V jejich zemi totiž panuje matriarchát a lidé věří v bohyni Matku.
V Gerfalu zas princ bojuje s nechutí ke své budoucí nevěstě a faktu, že dny, kdy se mohl prohánět na koni a nic neřešit, jsou v nenávratnu. Zde vládnou klasicky muži a věří v Pána. Což pro budoucí královnu znamená další problém. Když se ti dva střetnou, tak je již od počátku jasné, že jejich vztah rozhodně nebude procházka růžovou zahradou. Za největší nedorozumění však mohou rozdílná myšlení mezi oběma zeměmi. Tashi velmi pobouří chování Gerfalských. Také si však uvědomuje, že oni nemohou vědět, jak to u nich chodí.
Všechno se změní v okamžiku, kdy král Lagan mladým lidem navrhne, aby si vyjeli na koních a blíže se poznali. Jenže i na ní se princ chová neurvale a dělá všechno proto, aby princeznu přesvědčil, že svatba s ním nemá cenu. Svoji chybu si uvědomí v době, kdy Tashi nezvládne rychlou jízdu a zajedou až k lesům. Jenže na pokání je pozdě a oba jsou chyceni a uneseni.
Únos čtvrté princezny je jakousi kritikou všech lidských společností. Jsou zde tři různé vlády, patriarchát, matriarchát a císař, který chce vládnout celému světu. Na pozadí válečných konfliktů, které na uzdě udržuje vratký mír, se odehrávají osudy dvou lidí, kteří se musí dostat do nesnází, aby dospěli. Tashi si projde vězněním, mučením a urážkami ze strany císaře Fergoxe. Zde se zase setkáváme s kritikou náboženství. Víra v boha Holina je jakousi obdobou křesťanství. Nejhorší scény byly ve chvíli, kdy Tashi strhali její tradiční oděv Čtvrté princezny z Modrého srpky a dali jí roucho kajícnice. Totéž potom udělaly její sestry, které ji obvinily, že zakolísala ve své víře. Nic v tomto světě není dokonalé, a byť na začátku svého zrození se jedná o sebelepší myšlenku, tak je stejně nakonec převrácena a poničena.
Pohádka pro děti se tak mění na příběh, kde najdete podobnosti s naším světem víc než je u takovýchto příběhů obvyklé. Dvě tváře se nakonec spojí v jednu a ukážou nám svoji pravou podstatu. Je zde lehká kritika všech politických i náboženských systémů přeměněná na pohádku pro děti propojená s klasickou dobrodružnou fantasy. Jen si říkám, že je škoda, že autorka ke konci příliš spěchala. Snažila se všechno vecpat do příliš malého počtu stránek a scvrknout dobrý příběh na minimum. Na jednu stranu si říkám, že je to dobře. Že příběh není zbytečně natahovaný, ale něco tomu jednoduše chybí.
Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože mi ji doporučila kamarádka Nela, která na ni na svém blogu napsala recenzi a díky ní mě hodně zaujala, takže bylo rozhodnuto.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Nekonečné přizpůsobování
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Utíkání
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být princeznou Taoshirou. Při představě tolika povinností, skutečnosti, že nikdy nikam nezapadnu.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Zajímavé charaktery a dobře skrytou kritiku různých politických systémů a náboženství.
Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Vadil mi příliš uspěchaný konec. Chápu, že to autorka chtěla vecpat do jednoho dílu, ale takhle to díky tomu vypadá, že nevěděl jak dál, a tak vyprávění snažila rychle ukončit.

Úryvek ze strany 328:
"Druhou záležitost," pokračovala Korbin, "jsi nemohla nijak ovlivnit. Jde o to, že tvoje volba byla podplacená. Velekněžka z ostrova Kai je nyní žaláři a setrvá tam do chvíle, dokud se neobjasní všechny okolnosti. Tento fakt, spolu s tvým selháním během zkoušky, naznačuje, že jsi nikdy neměla být vyvolena pro úřad, který zastáváš. Stala ses princeznou podvodem, ne vůlí Bohyně."
Tashi si zakryla tvář, protože nechtěla ostatním ukázat, jak moc se cítí zahanbená. Vždycky cítila, že toho titulu není hodna, a teď to zaznělo i na veřejnosti.
"Následující postup je jasný. Tvoje volba bude nyní prohlášená za neplatnou a započne hledání nové kandidátky."
Druhá korunní princezna zvedla ruku.
"Ano, sestro?"
"My o tom nebudeme hlasovat?" zeptala se Safilen hlasem překypujícím vztekem.
Korbin zavrtěla hlavou: "Není o čem, přece neuznáme platnost zkorumpovaných voleb. Nemáme jinou možnost, než odmítnout jejich zfalšovaný výsledek, a postarat se o novou volbu."
Takže to skončí takhle: vyhánějí ji. Tashi prudce vstala a zamířila ven ze sálu. Zdálo se, že její přítomnost už tam není žádoucí. A rozhodně neměla žaludek na to, sednout si mezi obecenstvo a čekat, na jakou nešťastnici padne los, aby ji nahradila. Aspoň se jí teď uvolní ruce. Může se vrátit do Holtu a hledat Ramila. Totiž - pokud ji princ bude pořád chtít, až ho najde.
"Taoshiro, nedovolily jsme ti odejít!" ozvala se stroze Třetí korunní princezna.

PS: Vzhledem k tomu, že knížka je půjčená z knihovny, tak dodávám ještě zdroj obrázku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama