John Flanagan 1 – Rozvaliny Gorlanu

26. listopadu 2012 v 18:06 | Polgara |  Fantasy
***


I když by se mohlo zdát, že první kniha se věnuje především jenom Willovi, není tomu tak. Již na začátku je nám představeno několik postav, které se nacházejí v přítomnosti Willa. Jde o Alyss, George, Horace a Jenny. Tito přátelé společně vyrůstali na hradě Redmont pod ochranou barona Aralda. Právě tito mladí lidé dosáhli věku, kdy se určí jejich budoucí osud.

Na hrad přijedou mistři několika vybraných řemesel a přijmou je za své učně. Pokud si je nikdo z mistrů nevybere, budou se muset odebrat na pole a stát se obyčejnými rolníky, čehož se všichni svorně obávají. Především Will, jenž chce jít ve stopách svého otce a stát se učněm bojové školy. Jenže mistr bojové školy jej odmítne kvůli jeho malému vzrůstu a místo něj si jako učně vezme Horace. Po slavnosti, kdy si každý z chráněnců najde své místo ve světě Will propadá depresi, ale nakonec se souhrou náhod stane učněm hraničářského mistra Halta.

Postupně náš hrdina proniká do tajemství hraničářských dovedností a zjišťuje, že právě tito nenápadní lidé jsou pro království nepostradatelní. Navíc se ukazuje, že tajemný a zpočátku nerudný Halt není tak obyčejný, jak se snaží být.

Hodně dlouho jsem váhala, zda se do čtení této série pustit. Problémem nebyla skutečnost, že je zaměřena na mnohem mladší čtenáře, ale jednoduchost textu a předvídatelnost celého děje.

Nicméně se mi líbilo, jak se autor zabýval nejenom hlavním hrdinou, ale i dalšími. Postupně se tak dozvídáme o všech zmíněných postavách a pronikáme tak hlouběji do jejich minulosti, myšlení a pocitů. Sice vyčítám předvídatelnost děje, ale tohle to bohatě vynahradí. Postavy nejsou umělé, vyvíjejí se. Ale to se dalo očekávat, když série Hraničářův učeň má prozatím 10 dílů.

Zvláštní je, že jsem si nevytvořila vztah k Willovi, který je sice dokonalý ve všem, co dělá, má předpoklady proto stát se Hraničářem, ale něčím mi nesedí. Radši mám Horace, který mi přijde mnohem přirozenější než samotný hlavní hrdina. Ale to je věc názoru. Jak však ubíhal děj, během něhož postupně všechny poznáváte, pochopíte, že šlo o první nahlédnutí pod slupku našich hrdinů. A tak je to se vším v téhle knížce. To, co se zpočátku zná očividné, je na druhé podívání jiné.

Překvapilo mě, jak moc je Willův svět podobný tomu našemu. Sestavení země by se dalo přirovnat k našemu středověku, ale přesto je nám natolik vzdálený. Možná za to může skutečnost, že autorovi stačilo pozměnit názvy zemí, přidal tam pár oblud, které ohrožují na příkaz svého tak křehký mír, což lidstvo dovede k další válce. Nakolik je možné udělat z naší reality naprosto jiný svět?

Je zvláštní, co dokáže autor udělat z naprosto obyčejných věcí, které jsou nám tak blízké, ale díky němu natolik vzdálené. Věci, co známe z běžného života, dokázal okořenit dávkou tajemna. Vzal obyčejné a udělal je výjimečným. Pořád váháte, zda si knížku, tedy celou sérii o 10 dílech přečíst? V první řadě si musí budoucí čtenář uvědomit na jakou věkovou kategorii je vyprávění zaměřené, a pokud mu nevadí ani to, může se směle ponořit do světa Johna Flanaghana.

Nicméně ani zde se dlouho nepodaří udržet mír, který byl tak těžce vydobyt. A tak jak je jasné, že naši hrdinové budou muset vyspět o pár let dřív a stát se součástí světa dospělých, který prověří jejich dovednosti. Ale nejde zde jenom o ně. Horace a Will musí velmi často překonávat rozdílnost, jež mezi nimi panuje. Dokonce i přesto si k sobě nakonec najdou cestu a nakonec je spojí nečekaná situace, kdy zachrání jeden druhého.

Hraničářův učeň je klasický příběh ze světa fantasy, jenž je určený pro mládež. Vypráví o tajemném světě, o zvláštních rasách, poláních, odvaze, touze vyniknout a najít své místo ve světě. Je i přátelství, o skutečnosti, že není všechno zlato, co se třpytí. Momentálně se prokousávám druhým dílem Hraničářova učně, který je, co se týče zajímavosti zase o stupeň výš, takže si mě postupně získává. Ale pořád mám z vyprávění rozporuplné pocity, čímž však nechci sérii Johna Flanagana nijak shodit.


Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?

Tady by byla vhodnější otázka ne proč, ale kdo mě přesvědčil, ať si tuto sérii přečtu. Dlouho jsem okolo ní chodila, jak kolem horké kaše. Říkala jsem si všechna pro a proti, ale potom jsem po velmi dlouhém přemlouvání změnila názor, knížky si půjčila a postupně se jimi prokousávám. A lituji toho? Inu, to se ještě uvidí. Zatím je to tak půl na půl.

Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).

Předvídatelný děj

Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).

Hledání

Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.

Neztotožnila bych se s nikým. Nechtěla bych být Horacem. Na jednu stranu získal to, po čem toužil, ale díky své neochotě se otevřít a prozradit svým přátelům, že má na bojové škole problémy, se od nich zcela odtrhla.

Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.

Líbila se mi ta promyšlenost světa, v němž se Hraničářův učeň odehrává. Potom bych vyzvedla vývin všech postav. Jak těch dětských, tak i těch dospělých.

Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Jak už jsem se zmiňovala výše, tak mě trochu víc vadila předvídatelnost děje. Ale s tím jsem měla zřejmě počítat vzhledem k tomu, na jakou věkovou kategorii je příběh zaměřený.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama