Garth Nix – Sabriel

26. listopadu 2012 v 17:54 | Polgara |  Fantasy
***

Sabriel je mladá dívka, která vyrůstá daleko od svého původního domova, od Starého království. Tato země je místem magických sil a místem, kde mrtví neumírají.

Sabriel vyrůstá na Wyverleyské akademii, kam za ní pravidelně dojíždí její otec. Ten však jednoho dne nedorazí a dívka, která tuší, že se mu stalo něco zlého, opouští bezpečné zdi akademie a na vlastní pěst se vydává do Starého království, aby svého otce zachránila.

Jedinými zbraněmi, které s sebou má, je sedm zvonců, jež mají mnohem větší moc, než se zdá. Po čase se k ní přidává i zvláštní kocour Macek a Prubíř, kterého Sabriel na své cestě vysvobodí ze zakletí.

Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království není všechno takové, jak se na první pohled zdá.

Po dlouhé době konečně fantasy příběh, který dokáže vtáhnout do děje a zaujme svoji zajímavě pojatou magii. Použití sedmi zvonců, Nekromancie a pojetí samotné Smrti si bude čtenář pamatovat ještě hodně dlouho. Když mi o téhle trilogii říkala Astina, dost nedůvěřivě jsem se na ni dívala, ale protože knihu neodsoudím dřív, než si přečtu aspoň pár stránek, tak jsem se pustila do čtení.
A věřte mi, příběh se mě chytil jako hnědý exkrement košile. Už jsem konečně u třetího dílu, ale chvilku to potrvá, protože zároveň s tím čtu ještě Shakespeara.

Ale dost o tom. Autor zaujme především svým popisem čehokoliv, ale především promyšleným popisem Výsadní magie a jejího působení. V knize nebyla žádná hluchá místa, každá postava, byť má jenom malou roli, je zajímavě vykreslena a ten závěr je prostě dokonalý, i když škoda, že umřeli ti, co umřeli, ale bohužel to tak muselo být...Bože, už mluvím jako idiot. Prostě, pokud nemáte co číst, vřele doporučuji trilogii Abhorsenka, pokud jsem ovšem použila správný název.

Jediné co bych snad knížce vytknula byly ty doplňkové kresby, které mi přišly až moc jednoduché a nevystihující to, co zobrazovaly, na to že kniha je řazena do normální fantasy, a ne do dětské.


Úryvek

"I o tomto jsem slyšel," zamumlal Prubíř, když se přiblížil k Sabriel a sklouzl prsty k jílcům mečů. "Ale myslel jsem, že to jsou hospodské výmysly. Lupiči využívají dětí - otroků - jako návnad nebo vábniček na Mrtvé. Nechají je na jednom místě, aby odlákali Mrtvé od domu, který mají v úmyslu prošmejdit."

"To je...nechutné!" soptila Sabriel. "Nenormální! Jsou to otrokáři, žádní lupiči. Tomu musíme zabránit.

V myšlenkách si už formulovala Výsadní kouzlo, kterým by lupiče oslepila a zmátla, ale tu ji zastavila prudká bolest na krku. Macek, který jí seděl na ramenou, jí zaryl drápy těsně pod bradu. Zatímco Sabriel z ranek vytékaly uzoučké pramínky krve, kocour jí zasyčel do ucha:

"Počkej! Je tu devět lupičů a šest strážných a další jsou opodál! Jak pomůžeš těmto dětem, a dalším, co budou následovat, když se necháš zabít? U kořene tohoto zla stojí Mrtví a Abhorsen se musí potýkat s Mrtvými!"

Zdroj obrázku: knihkupectví Wales

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama