Émile Zola - Zabiják

24. listopadu 2012 v 17:24 | Polgara |  Světová literatura
***Hlavní postavou příběhu je Gervaisa, která se do Paříže přistěhovala s venkova se svými dětmi. Zároveň s nimi tam přichází i její přítel Lantier. Gervaisa si od stěhování slibovala jednodušší život, než měla na venkově. To se jí také zpočátku splnilo, po matce zdědila nemalou částku. Jenže místo aby šetřili, zajistili si pořádné bydlení, tak nečekaného bohatství využívali ke krátkodobým radovánkám. Během této doby si Lantier stihne najít milenku a jakmile dojdou peníze, Gervaisu opouští.

Mladá žena si chtě nechtě musí hledat práci, kterou také najde. V této části se seznamuje s klempířem Coupeauem, který se do ní hned zamiloval. Nabídl ji sňatek, ale ona se zdráhala přijmout, nakonec však podlehla a souhlasila. Jediným problémem, který jim stál v cestě, byli Coupeauovi rodiče Lorilleuxovi. Ti hned od začátku novomanželku nesnášeli a dostala od nich hanlivou přezdívku Pajda.

Všechno najednou probíhá téměř ideálně, narodí se jim dceruška, jíž pojmenují Nana a díky slušným výdělkům si budou moct pronajmout obchod ve Zlatnické ulici. Opět Gervaisu čeká období klidu a jakéhosi štěstí, tedy až do okamžiku, kdy Coupeau přijde k úrazu a dlouho zůstane na lůžku. Právě díky této nehodě se z něho stane muž holdující pití, který se stýká s lidmi pochybné pověsti. Navíc díky jeho vyhazování si z kopýtka přichází Gervaisa o značnou část svého výdělku.

Ale i tentokrát dostane Gervaisa další šanci na slušný život v podobě kováře Goujeta, který už jí dlouho pozoruje, ale nikdy si k ženě nic nedovolil. Ten jí půjčí peníze, aby si mohla splnit svůj sen a mít vlastní prádelnu...

Zabiják je zvláštní a nezapomenutelné dílo. Okouzlil mě především svým nezaměnitelným popisem života těch nejprostších lidí v Paříži. Navíc mě zarazilo, kolik šancí dostala Gervaisa na celkem slušný život, ale pokaždé jí ta šance byla něčím vzata a pokaždé v tom figuroval alkohol.

I když předem víte, že právě on je tím zabijákem, pořád máte v mysli neodbytnou myšlenku, že on je jenom tím definitivním řešením, které dolehne na každého, kdo by žil v takové bídě a dřině, jako hrdinové tohoto románu. A je jedno, zda pád zapříčiní nemoc, dluhy či nešťastná shoda náhod. Vždycky je po ruce alkohol, který tuhle započatou zkázu dokončí. Téměř všechny nám známé postavy podlehnou jeho vábení. Dokonce i dříve optimistická Gervaisa.
Úryvek ze strany 139
"Kdybyste věděla," pokračovala Gervaisa, "jaký jsem měla první dobu strach, od rána do večera! Pořád jsem ho viděla, jak leží na márách s rozbitou hlavou...Teď už na to tolik nemyslím. Člověk si zvykne na všechno. Každej si přece musí ten chleba nějak vydělávat...Ale tenhle chleba je sakramentsky těžce vydělanej, když si při něm jeden může zlámat vaz častějc, než je zdrávo."
Zmlkla a schovala si Nanu do sukní, aby ji snad nenapadlo na tatínka zavolat. Třebaže byla bledá strachy, musela se chtěj nechtěj dívat nahoru. Coupeau zrovna letoval nejzazší okraj plechu těsně u okapového žlabu. Ať se natahoval, jak chtěl, pořád tam nemohl dosáhnout. A tak se odvážil ještě blíž ke kraji, lezl pomalu, jistými pohyby zkušeného dělníka. Jednu chvíli seděl bez držení přímo nad ulicí a klidně pracoval. Zdola bylo vidět, jak pod pájkou, kterou pozorně sunul po okraji plechu, syčí malý bílý plamínek. Gervaisa, neschopná slova, s hrdlem sevřeným úzkostí, sepjala ruce a bezděčně je zvedla jako k úpěnlivé prosbě. Ale najednou si zhluboka oddechla, protože Coupeau už lezl po střeše nahoru, neměl přitom nijak naspěch a ještě si naposledy rozvážně odplivl do ulice.
"Á, vida, mám tady dohled!" křikl vesele, když ji uviděl. "Že dělala hloupé cavyky a nechtěla na mě zavolat, viďte pani Bochová...Počkej na mě, mám toho ještě tak na deset minut!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Zuzana | Web | 29. ledna 2013 v 0:34 | Reagovat

Tak tahle kniha mi jednou dala pěkně zabrat. :-) Nevím proč, strašně se mi líbila i přes ty skutečně bohaté popisy ale nestihla jsem dočíst tak posledních 20 stránek  a byla jsem z ní zkoušena. Tehdy před maturitou jsme si to zkoušely jako u té ostré maturity, učitelka mi dala ukázku kterou jsem neznala, nečetla a neviděla. I díky tomu se mi ji podařilo téměř s naprostou přesností zařadit. :-D I když pravda, alespoň jsem si důkladně přečetla jak to skončí. Myslím, že to tehdy byla jednička... :-)  Později jsem si Zabijáka chtěla vytáhnout i na maturitu... Nepoštěstilo se mi, i když Máj byl na rozbor v pohodě. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama