Darren Shan – Demonata

27. listopadu 2012 v 18:26 | Polgara |  Fantasy
***


Ti z vás, kteří četli autorovu první sérii o klukovi, který se stane nejdříve upírovým pomocníkem díky skutečnosti, že se pokusil ukrást jedovatou pavoučici madame Oktu, a pak i upírem, zřejmě zajásali, když v knihkupectvích spatřili toto dílko. A já byla mezi nimi. Navíc na pokračování nemusíme čekat dlouho, protože se již na pulty dostal druhý díl této série. Víte, z čeho mám největší radost? Že počáteční nadšení se mě pořád drží, i když se jedná o vstupní díl, v němž se vším pouze seznamujeme, pomalu ale jistě vstupujeme do světa hlavního hrdiny, dokáže vás chytit a nepustit. Drží čtenáře jako klíště a pustí se o, až když ho kompletně vysaje. Anebo až když ho kompletně vsaje příběh? Vyberte si.
Jak už jsem poznamenala výše, hrdinou číslo jedna je kluk. A to dospívající kluk, který má zvláštní jméno Grubitsch, nicméně rodina a přátelé mu zkráceně říkají Grubs. Jejich rodinné příjmení je Grady. Nebylo by na něm nic zvláštního, kdyby později nehrálo v našem příběhu roli větší, než je u příjmení obvyklé.
Jednoho dne musí Grubbs do ředitelny, protože někdo ho napráskal jeho mamince, že o přestávkách chodí za školu kouřit. A podle očitých svědků není sám. Takže vynadáno dostává nejenom náš problémový žák, ale i pan ředitel, jemuž Grubbsova matka Sharon vyčítá nedostatek informovanosti. Během této scénky je vysvětleno, proč Shanův hrdina začal kouřit a i proč to nepovažuje za žádný velký prohřešek. Vždyť to tak dělají na všech školách, navíc, kdyby nekouřil, nemohl by být s kamarády, protože by nebyl in, ale out.
Potom když jej matka po scénce v ředitelně odveze domů, je Grubbs postaven před výčitky rodičů a těm musí slíbit, že přestane kouřit. Že důvod, proč začal kouřit, chápou, ale že cigarety škodí zdraví a musí jim slíbit, že toho nechá. Grubbs jim to slíbí. Jenže mu také dojde, kdo ho rodičům napráskal a rozhodne se uspořádat menší pomstu. Oním viníkem je totiž jeho sestra. A touha po pomstě se zvětší v okamžiku, kdy Grubbs dostane na měsíc domácí vězení a nesmí dělat nic z toho, co má rád. Jelikož zná Grubbs perfektně režim své sestry, tak v okamžiku, kdy je dívka ve sprše, schová do jejího ručníku krysí střeva a čeká, protože ví, že tohle mu vyjde. K jeho potěšení dojde k závěrečnému finále jeho pomsty, tedy tomu, že Gret má krysí střeva nejenom ve vlasech, ale i po celém těle.
Sestřin jekot přiláká oba dva rodiče, kteří jsou v šoku z toho, co jejich synátor provedl, ale ani jeden není schopen slova. Potom vidíme průběh hrdinova trestu, a pak těsně před ukončením měsíčního domácího vězení za ním přijde Gret s tím, že má pro něj dárek jako omluvu za způsobené potíže a rodiče mu vzkazují, že trest zrušili. Grubbs je překvapený a dárek rozbalí. Po otevření nechápe, čím si jej zasloužil. Ostatně celá situace se najednou obrátila, rodiče se chovají jinak, jeho sestra je na něj milá.
Jednoho večera mu oznámí, že koupili lístky na balet, ale pouze tři, pokud by však chtěl jít s nimi, nebude problém sehnat čtvrtý. Grubbs odmítne, protože balet nesnáší a radši zůstane u jedné známé, která ho má hlídat. Ale nezůstane u ní. Tuší totiž, že před ním rodina něco tají a on chce zjistit co. Proto se vyplíží z domu a uteče k nim domů, kde je však hrobové ticho.
Zaujal by vás příběh anebo pořád váháte, zda se pustit do čtení něčeho takového? Mohu jen vřele doporučit. Jen nevím, zda je příběh pro ty, kteří nemusí příliš podrobné popisy krvavých jatek či zajímavé někdy až nechutné vykreslení démonů, kterým velí Lord Lítost.
Oblíbila jsem si Grubbsova strýce Dervishe a tiše jsem mu záviděla ten jeho dům. Jen bydlet v něm sama, tak se zblázním. A potom to postupné odhalování prokletí rodiny Gradových? Fascinovala mě ta část, kdy náš hrdina stojí před obrazy, kde jsou všichni již zemřelí členové jeho rodiny. Ten popis k tomu...Daren umí.

Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože jsem od tohoto autora četla sérii o upírovi Darren Shan a líbí se mi jeho styl psaní. Navíc jsem byla zvědavá, jak moc se bude tato série lišit od té první.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Krvavá jatka
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Odhalování
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Mám-li být upřímná, tak bych nechtěla být ani jednou postavou v tomto příběhu, zatím. Možná tak Meerou, u této dámy mě fascinuje její způsob života a její naprosto dokonalá postava. Nechtěla bych být Gretou. Podle toho, co jsme se dozvěděli, tak o svém prokletí věděla, ale přesto byla ochotná riskovat střet s pánem démonů, při němž mohla nejen ona, ale i její rodiče, přijít o život. Neměla na výběr.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Zajímavá je autorova schopnost zaujmout i tak naprosto běžnou věcí, jakou je předvolání do ředitelny či rozepře s rodiči. A pak hned z této všednosti přeskočit do něčeho, co už tak běžné není, umí jenom málokterý spisovatele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama