Daniel Tůma – Jizva

30. listopadu 2012 v 23:23 | Polgara |  Česká literatura
***
Překvapilo mě, že i když jsem se snažila sebevíc, tak recenze na autorovi knížky jsem hledala marně. Dokonce i v některých knihkupectvích byste jeho příběh hledali marně. Jedná se totiž o dalšího spisovatele, který se rozhodl svoje díla vydat na vlastní náklad. Na jeho příběhy jsem narazila díky Vinter, která mi trilogii zapůjčila. Má totiž tři díly a to Jizva, Kuše a Psanci. Jeho trilogii vydalo nakladatelství Abrakadabra.
První díl nás se vším seznamuje. Po malých částech se dozvídáme o Jizvovi a jeho minulosti, i když po přečtení prologu je vám alespoň z části jasné, čím vším si hrdina musel projít. Jizva na tržišti sleduje šlechtičnu, která ho okouzlí a on se k ní snaží za každou cenu dostat. Tuto činnost mu ulehčí její služebná, která mu předá dopis, který musí někomu doručit a psaní určené přímo pro něj. Od služebné se dozvídá, že krásná šlechtična je manželkou starého bohatého pána, jenž ji nechává sledovat. I přes tato rizika si s Jizvou domluví tajnou noční schůzku u sebe v ložnici. Přesto je tato schůzka bude stát víc, než jenom život, který oba žili.
Autor si s námi hraje, jak už jsem se zmiňovala na začátku, jenom po částech se dozvídáme všechno podstatné a já nechci prozrazovat víc, protože tím bych vás připravila o všechna překvapení. Po skončení prologu jsme vtaženi do světa potulného barda, který je znám jako Jizva. Jako ten, kdo umí nádherně hrát a zpívat, ale také se umí prát a ukrývá určité nadání, jenž však prozatím neumí využívat.
I když hodně pije, pro ránu nejde daleko, tak se za jeho tvrdou slupkou ukrývá velké srdce. Je ochoten v nouzi nejvyšší pomoci i někomu, koho zná jen pár vteřin a to z toho důvodu, že mu čest nedovolí udělat cokoliv jiného. Tak se na scénu dostává zpočátku protivná a prostořeká dívka Cora, kterou ve svém zajetí držel jakýsi šílenec. Nicméně, společný cíl je donutí i přes vzájemnou nevraživost spolupracovat.
Během jejich nedobrovolného putování, naleznou úkryt v podobě opuštěného srubu uprostřed hlubokých lesů. Nakonec se ukáže, že Cora umí nejenom dobře zacházet s kuší, ale i vařit a starat se o domácnost. Všechno je ideální do dne, než se tam ukáže jeden Jizvův starý známý...
Daniel Tůma píše stručně a jasně, nezabývá do zdlouhavých popisů krajin a hradů, ale i přesto máte jasně před očima Jizvův svět. Dokonce i magie je zde jenom v jakýchsi náznacích a vy jste nuceni číst dál, protože je vám jasné, že velké odhalení čeká čtenáře až na samém konci třetího dílu, proto čtete dál. Pro ty, kteří nemají rádi silné knihu, je výhodou, že první díl je krátký, taktéž i další pokračování se nevyznačují příliš velkou tloušťkou, ale to vám během čtení vadit nebude. Když si znovu procházím příběh, zatím vyhrávají kladná hodnocení. Tedy, alespoň z mé strany. Je zde správná dávka dobrodružství, napětí, lásky, magie a záhad, příběh má zápletku, takže, co chcete víc?

Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Na doporučení několika přátel a na skutečnosti, že ji vychvalovala i Vinter, která fantasy nečte, tudíž nešlo odolat.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Hledání pravdy
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Překonávání
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Na začátku příběhu jsem si myslela, že bych nechtěla být Jizvou, ale pak se k němu přidala i Cora, která si během chvíle prošla peklem, a to, co zažila ona, bych nepřála nikomu.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Zaujmou především charaktery postav a jejich osudy, na kterých je příběh založený. Zároveň si zamilujete i svět Bardů, který není zrovna jednoduchý.
Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Zřejmě už tahle věta začíná být ohraná, ale nevytkla bych nic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama