Dan Brown – Šifra mistra Leonarda

23. listopadu 2012 v 12:22 | Polgara |  Světová literatura
***První kniha, s níž jsem se setkala, se jmenuje, jak již bylo zmíněno výše, Šifra mistra Leonarda a seznamujeme se v ní s profesorem Robertem Langdonem. První román s tímto hrdinou se sice jmenuje Andělé a démoni, ale ke mně se dostala dříve výše zmíněná knížka, tak proč nepsat o ní.

Nuže, náš profesor se měl setkat se svým přítelem a správcem uměleckých sbírek v Louvru Jacquesem Sauniérem, ale ten je předtím zavražděn. O této události se Robert dozví kousek po půlnoci a nechtěně se tak ocitá ve víru událostí. Zjišťuje také, že ho kapitán Bezu Fache považuje za hlavního podezřelého.

S pomocí Sophie Neveuové se mu podaří utéct z místa činu a společně pak pátrají po stopách, které zanechal její dědeček. Naši dva hrdinové brzy zjistí, že do všeho je zapletená starodávná organizace Převorství sionské, do něhož patřili autority jakou je Isaac Newton, Victor Hugo a dokonce i samotný Leonardo da Vinci. Langdon i Sophie musí unikat nejenom zaujatému kapitánovi francouzské policie, ale také maniakům pátrajících po dávném tajemství.

Dan Brown je mistrem napětí a v tomto románu to dokazuje na každé stránce. Když si společně s hlavními hrdiny myslíte, že víte všechno, nakonec se objeví další věci, jež vás vyvedou z omylu. Brown navíc nádherně dokázal přiblížit prostředí, kde se příběh odehrává. Dalším kladem je krásné vykreslení charakterů postav, a to nejenom těch dobrých. Jsou zde i takoví hrdinové, kteří svoji tvář odhalí až na úplném konci. Ano, mám na mysli postavu Leigha Teabinga, jehož ve filmu ztvárnil Ian McKellen.

Příběh vás pohltí na úplném začátku a propustí až v okamžiku, kdy dočtete poslední stránku a konečně odhalíte jisté tajemství. Během čtení vás napadá myšlenka, zda jsou informace, jež nám autor předkládá, skutečné a máte nutkání si je hned ověřit, anebo aspoň s někým prodiskutovat. Přeci jenom ona myšlenka, která v díle je, dokázala nadzvednout ze židle i samotnou církev.

Úryvek ze strany 393
Silas nemohl uvěřit, že by na něj Bůh zanevřel. Dokonce i fyzickou bolest z toho, že byl svázaný, obrátil v duševní cvičení a pulzující jehly ve svalech mu připomínaly bolest, kterou musel snášet Ježíš Kristus. Celou noc jsem se modlil za osvobození. Teď, když viděl, jak se k němu blíží ostří nože, Silas zavřel oči.
Rameny mu projela ostrá bolest. Vykřikl, neschopen uvěřit tomu, že zemře tady, v zadním oddělení téhle limuzín, aniž by se mohl jakkoli bránit. Konal jsem Boží dílo. Učitel říkal, že mne ochrání.
Silas cítil palčivé teplo, probíhající jeho zády a rameny. Představoval si, jak se mu z ran vylévá vlastní krev. Teď ucítil bolest ve stehnech a vzápětí se k ní přidala náhlá dezorientace - způsob jeho těla, jak se vypořádat s bolestí.
Palčivé teplo teď trhalo všechny jeho svaly na kusy a Silas ještě pevněji zavřel oči, rozhodnutý, že poslední věc, kterou ve svém životě uvidí, nesmít být tvář jeho vraha. Místo toho si představil o několik let mladšího biskupa Aringarosu, jak stojí před malým kostelem ve Španělsku...před kostelem, který spolu se Silasem vlastníma rukama postavili.
Začátek mého života. Silas měl dojem, že mu hoří celé tělo.
"Napijte se," zašeptal ten muž ve smokingu s francouzským přízvukem. "Pomůže to krevnímu oběhu."
Silasovy oči se překvapeně otevřely. Skláněla se k němu rozmazaná postava a podávala mu sklenici nějaké tekutiny. Na podlaze vedle nože ležela hromada přeřezané lepicí pásky.
"Vypijte to," zopakoval muž. "Tu bolest, kterou cítíte, způsobuje krev, která vám zase volně vtéká do svalů.
Nakladatelství Metafora, vydání první, rok 2003, přeložil Zdík Dušek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 11. srpna 2013 v 18:07 | Reagovat

Četla jsem. Skvělá kniha :) Dan Brown patří k mým oblíbeným spisovatelům !!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama