Člověk míní, příroda mění

21. listopadu 2012 v 17:25 | Polgara |  Názory
***
Sníh, slyšíte o něm naprosto všude. Na internetu, v novinách, ve zprávách, kvůli nastálé situaci svolali dokonce i krizový štáb, facebooku je plný naštvaných statusů o tom, jak bud uvízli v koloně v autě či autobus stojí někde v mimopražských částech. Na tohle téma jsem zkoušela již jednou psát, jenže článek byl sice trefně napsaný, ale v závěru vyzněl jako jeden z mnoha výkřiků do tmy. Tam jsem ho smazala a začala od znova.
Nuže, a co mě k tomu vede? Především statusy na facebooku, kde si lidi otvírají pusu víc, než by si normálně dovolili. Ano, i já tak před pár lety činila, nadával jsem na silničáře a jejich neschopnost včas protáhnout silnice. Jenže jsem si neuvědomovala, že oni za to nemohou. Vždyť jak mají pracovat, když mají nedostatek prostředků jak financích, tak i pracovníků? Obojí spolu úzce souvisí. Když nejsou peníze, nebudou ani žádné stroje a lidé, kteří denně, v brzkých ranních hodinách budou vyjíždět a bojovat se sněhem. A to doslova. Jejich práci jim komplikuje i skutečnost, že mnohdy uvíznou v kolonách způsobených právě sněhem. Co mají dělat? Sami mohou jenom trpitelsky sledovat situaci, doufat, že se všechno zlepší a oni konečně budou moct vyjet ke své práci.
Nicméně přesto mě zaráží skutečnost, že se situace každoročně opakuje. Nejsem si jistá, na koho mám tedy házet vinu, že se nikam nemůžeme dostat? Před chvílí jsem se zastávala silničářů, že nemohou za to, co se děje, ale kdo tedy za to může? Jejich vedení, které včas nedokáže reagovat a vyslat je do akce? Ti, kteří mají na svědomí přidělování prostředků (mám na mysli peníze, lidi, shánění dostatečného množství strojů) anebo samotné počasí, jež nás s dostatečným předstihem neupozornilo na to, že v prosinci bude sněžit?
Anebo je to prostě protože člověk je na jakékoliv přírodní živly krátký, ať dělá, co dělá? Vezmeme si to popořadě. Zaprší a jsou z toho povodně, byť se na ně lidi připravují, staví hráze a další vymoženosti civilizace, ale ani to nestačí. Pak tu máme zemětřesení, my stavíme sice sebelepší a sebepevnější domy, paneláky, mrakodrapy a stejně nám příroda ukáže, že je mocnější. Že nás kdykoliv může smést z povrchu zemského a bude tak činit do okamžiku, dokud si my budeme hrát na nejvyššího.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama