Christiane Desroches Noblecourt – Hatšepsut

24. listopadu 2012 v 17:18 | Polgara |  Světová literatura
***


Egyptoložka francouzského původu se narodila v roce 1913 v Paříži. To, že se začala již v mladém věku, zajímat o Egypt podnítil Carterův nález Tutanchamonovy hrobky. Jakmile úspěšně dokončila univerzitu, dostala se k práci v Oddělení egyptských starožitností v Louvru. Noblecourt je známá jakožto kurátorka, archeoložka, ale především jako zachránkyně 14 staroegyptských chrámů v Núbii, jež měly zalít vody Asuánské přehrady. Právě díky jejímu úsilí mohou ti, co navštíví Louvru zhlédnout mumii Ramesse II. anebo artefakty z dob faraona Tutanchamona. Má na svědomí 13 knih, právě tyto knihy věnující se převážně starověkému Egyptu, pomohly s poznáváním této tajuplné říše i další generaci egyptologů, mezi něž patřil i Christian Jacq.
čerpáno z obalu knihy

Hatšepsut, hádám, že tohle jméno je málokomu neznámé. Nejdříve nastoupila na trůn jakožto regentka místo neplnoletého Thutmose III. Ve velmi krátkém čase se však stala první ženou, jež vládla jako faraon. Právě za její vlády dosáhl Egypt svého vrcholu, navíc díky její moudrosti to byla doba míru a získala si respekt svých poddaných.

Možná právě proto k ní cítil zášť ten, jenž musel čekat 20 let, než dostane to, co mu mělo náležet. A možná právě proto se pak mstil Hatšepsut i poté, co její Ka opustilo tento svět. Jakmile byl korunován, začal s krutou pomstou své předchůdkyni. S neuvěřitelnou vytrvalostí ničil všechno, co královna vybudovala, čímž nám nezůstalo příliš mnoho informací o jejím životě. Je neuvěřitelné, že i přes jeho snahu se na moudrou královnu nikdy nezapomnělo.

Autorka ve své knize čerpá z nedávných archeologických nálezů, ale najdeme zde i zmínky o nám známých důležitých událostech Hatšepsutiny vlády. Postupně se nám tak díky Noblecourt dostává do rukou zajímavý portrét jedné z nejznámějších panovnic starověkého Egypta.

Pro mě bylo toto dílo zajímavým nahlédnutím do událostí, které provázely život této panovnice. Noblecourt dokázala čtenářům uvěřitelným způsobem předložit životopis nejenom s historickými údaji, ale i s informacemi o osobním životě Hatšepsut. Kniha je navíc obohacena fotografiemi a nákresy lokalit, o nichž se v textu zmiňuje. Pro větší přiblížení jsou zde i barevné fotky všeho, co s Hatšepsut souvisí. Dílko jsem objevila čirou náhodou, ale nelitovala jsem. Navíc text je psán tak, abych ho pochopil i běžný čtenář, takže zde nechybí ani vysvětlivky pod čarou. Nuže milovníci Egypta, vzhůru do knihkupectví a ještě rychleji do čtení.

Úryvek ze strany 173
Spojení Boha a krásné smrtelnice

Nastala rozhodující chvíle námluv. Vše nasvědčuje tomu, že vše se odehrálo v paláci, v královnině ložnici, kde na sebe Amon vzal podobu Thutmose I. Aacheperkaurea.
Snad proto, aby bylo všem zřejmé, že šlo o samotného Amona, je vládce bohů na nástěnných malbách znázorněn ve své vlastní podobě a ne jako Thutmose, i když před královnou předstoupil v jeho podobě. Nezapomenutelné chvíle, v nichž se odehrála milostná scéna, jsou vyjádřeny symbolikou, nápadnou mimořádnou cudností. Nikde nenajdeme výjev znázorňující soulož, vzájemně propletená těla milenců ani náznak vášnivého vyvrcholení, hodného krále bohů. Z nápisů se dozvídáme, že vše se odehrálo následovně: spící královnu probudil Amonův příchod. Cudně pojatý reliéf zobrazuje Amona sedícího před Ahmosou, obě postavy vystupují s důstojnou elegancí. Stolce, na nichž milenci sedí, spočívají na symbolu nebe, nohy jsou jen mírně propleteny, paže se sotva dotýkají. Vládce bohů podává Ahmose kříž života, Amonovi i královně podpírají nohy bohyně Sekit a Neit.
Na rozdíl od zdrženlivosti, s níž výtvarné umění ztvárnilo spojení boha se smrtelnou ženou, jež vyústilo ve zplození potomka, zdůrazňují nápisy vášnivou atmosféru, v níž ke spojení obou milenců došlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama