Andreas Schramek – trilogie V zemi sokolího boha

22. listopadu 2012 v 17:02 | Polgara |  Historické romány
***
První díl, který nese název Amenofis začíná na sklonku života faraona Ajeho, jenž je posledním panovníkem 18. dynastie. A právě on je hlavním hrdinou a vypravěčem všech tří příběhů.
Příběh začíná v okamžiku, kdy starý faraon Aje zajde na prohlídku do své hrobky a protože už nikomu nevěří, jako průvodce si zvolí malého chlapce, který žije v nedaleké dělnické osadě. Jelikož jej chlapec zaujme, Aje jej odvede k sobě do paláce, kde mu začne vyprávět o svém podivuhodném životě, který byl velmi pestrý. A tak začíná příběh, který nás seznámí se třemi nejznámějšími panovníky Egypta.
První díl nazvaný Amenofis nás seznámí s jedním malým chlapcem a jeho sestrou Teje, kteří se oba účastní výuky faraonových dětí. Díky šťastné náhodě si Ajeho všimne princ Amenofis. Amenofis se po otcově smrti stane faraonem a Aje získá titul Jediný přítel Jeho Veličenstva. Faraon si později vezme Teje za ženu a udělá z ní Velkou královskou manželku.
Jelikož svému příteli důvěřuje, pošle jej s poselstvím do Babylonu. Mladík zde potká krásnou Perisade - Merit, kterou odveze s sebou do Egypta a zde se s ní ožení. Perisade mu porodí dceru Nefertiti a ihned po porodu umírá.
Aje, se stane pro faraona nepostradatelným, a pomáhá mu s uskutečněním některých plánů, také svého pána doprovází i při válečných výpravách.
Po smrti Ajeho manželky se o našeho hrdinu a jeho dceru stará Ti, která se stane nedomyslitelnou součástí Ajeho domácnosti a nakonec ji pojme za manželku. Amenofis omezil moc kněží a sebral jim část bohatství. Dosáhl sice svého, ale udělal si velmi mocné nepřátelé. Jenže v době, kdy je Aje konečně šťastný, postihne rodinu tragická událost, jelikož umře následník trůnu Thutmose. Jeho smrt je krutá a nečekaná. Smrtí tohoto mladého muže končí první díl této trilogie.
Druhý díl Achnaton začíná tím, že se opět vrací do budoucnosti a krátká kapitola vysvětluje, proč si faraon Aje vybral právě onoho neznámého chlapce.Achnaton
Pak následuje první kapitola, která začíná v místě, kde první díl skončil a to popisem toho, co se dělo po Thutmosově smrti. Sledujeme spor faraon s kněžími, kteří se nedokáží smířit s tím, že jejich moc byla oslabena a neustále dělají problémy.
Zároveň je zde vylíčen vztah krásné Nefertiti a mladého prince, který si na počest svého boha Atona dal nové jméno - Achnaton. Aje dostává úkol od Amenofise, aby se stal ochráncem mladého prince a všemožně mu pomáhal. Aje tak učiní.
Amenofis se stává obětí atentátu a na jeho místo nastupuje princ Achnaton, který se teď stává faraonem. Za manželku si bere překrásnou Nefertiti. Achnaton zakazuje všechny staré bohy a jediným bohem se stává jeho bůh - bůh Aton. Amonovi kněží přicházejí o moc a hlavní město dostává nové jméno - Achetaton.
Nebudu přesně popisovat co všechno se v knize dělo, je to zbytečné a připravilo by vás to o zážitek ze čtení, kdybyste si oba dva zmiňované díly chtěli zapůjčit. Napíšu pouze to, že kniha opět končí smrtí. Na jejím úplném konci umírá sám Achnaton.
Konečně se dostávám k třetímu dílu s názvem Tutanchamon. Jistě tušíte, o jakého panovníka se jedná.
TutanchamonPo Achnatonově smrti vládu přebírá Nefertiti, která vládne sama jako faraon Egypta. Zajde dokonce tak daleko, že odmítne předat vládu skutečnému následníkovi trůnu - Tutanchamonovi. Aby toho nebylo málo, dokonce mladému princi usiluje o život. Jenže nakonec je to ona sama, kdo násilnou smrtí přijde o život, čímž se uvolní trůn a Tutanchamon se stává faraonem. Je zde opět zobrazen konflikt mezi všudypřítomnými kněžími a samotným faraonem, který je příliš mladý na to, aby se jim mohl sám postavit.
Právě z tohoto důvodu se Aje vydává hledat slzy boha Re, které by jim mohli pomoci. Třetí kniha popisuje krátkou vládu tohoto faraon a to, co se v této době dělo.
Vyvrcholení této trilogie je vskutku zajímavé a na jejím konci se konečně dozvíme, kdo je onen chlapec, kterému Aje vyprávěl svůj příběh. Je zde také zmínka o tom co se stalo s rakvemi Achnatona, Nefertiti a samotného Ajeho, jenž nakonec umírá.
Všechny tři díly nejsou psány nijak složitým jazykem, děj má zdánlivě jednoduchou linii, která vás přesto zaujme a blíže seznámí s překrásnou a tajemnou zemí zvanou Egypt. Trilogii může číst i ten, kdo o náboženství a historii starověkého Egypta neví nic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama