Andrea Cremerová – Smečka/1

26. listopadu 2012 v 23:53 | Polgara |  Fantasy
Obrázek ke knížce byl klasicky vypůjčen ze stránek fantasy knihkupectví a nakladatelství Wales. časem Smečku vyfotím, ale prozatím sem dávám tento obrázek. Pokud nevíte nic o akci Knihy v mých myšlenkých, kterou vymyslela blogerka Abyss, tak přidávám odkaz na článek, jenž vysvětluje, o co v tom jde.

Pořád mě nepřestává překvapovat, kolik různých příběhů na téma, o němž tato fantasy série vypráví, vychází. Je jich čím dál tim víc a člověk má problém si mezi nimi si vybrat to, co mu sedí nejvíc, protože by si rád přečetl všechno. Ale nemůže a to mě na tom deptá nejvíc. A proto si chtě nechtě musím vybírat to, co je pro mě přednější. Jenže, někdy jednoduše neodoláte a přečtete si to, co byste jindy obešli velkým obloukem a čtete to jenom díky tomu, že vám o tom básnil oblíbený knižní bloger. Ale pak jste rádi, že jste na jeho názor dali a s napětím čekáte na pokračování. Už mám za sebou Vzpouru a jen se v duchu modlím, aby autorka nevyužila popularity a z trilogie neudělala sérii.
Smečka vypráví o životě Cally Torové, která je již od dětského věku připravovaná na to, že se jednoho dne stane hlavní vůdkyní smečky Nightshadeů. Jako každý normální člověk musí chodit na střední školu, kde si doplňuje vzdělání, ale zároveň musí ctít své povinnosti coby budoucí vůdkyně. V jejím společenství existuje jasně rozdělená hierarchie, kterou když někdo poruší, tak je krutě potrestán. A proto i před předem domluvenou svatbou musí dodržovat pravidla, plnit své povinnosti, dodržovat se svoji svěřenou smečkou noční hlídky a nijak jejich společnost neprozradit lidem. Calle se sice její postavení loutky nelíbí, ale vzhledem k tomu, že ví, jaké tresty následují, přizpůsobí se. Dokonce snese i skutečnost, že jí její matka začne vybírat oblečení, aby zapůsobila na svého budoucího partnera.
Nicméně tyto starosti nejsou nic ve srovnání s tím, když jednoho dne, při tradiční hlídce zachrání lidského mladíka jménem Shay. Zaútočí na něj totiž značně rozzuřený medvěd Grizzly, který Shaye těžce zraní, a tak ho pomocí své krve uzdraví a přenese do bezpečí. Nicméně s tímto setkáním si Calla plně uvědomí, že není spokojená se svým předem nalinkovaným životem...
Zaujala mě představa, s jakou autorka vpustila do světa zcela nový druh vlkodlaků. Tentokrát se totiž neproměňují za úplňku, nejsou to krvelačné bestie, ale lidé s pocity, vyvolení, jejichž neodmyslitelnou součástí je vlk ukrývající se uvnitř. Podoba, kterou na sebe mohou brát podle libosti. Což je tak trochu inovace ve vlkodlačím světě, neboť ta představa, kterou o těchto stvořeních máme, není moc lichotivá.
Fascinovalo mě, s jakou precizností nám autorka předložila svět postavený na starých pravidlech, která určovala osud Strážců. Potom všudypřítomné Přízraky, které byly hlavním důvodem, proč se Strážci báli postavit se svým pánům.
V dnešní fantasy literatuře se málokdy vidí, že by nějaký autor s takovou láskou vymýšlel do detailů charaktery svých postav, jejich starosti, jejich životní touhy, lásky a okolí, v němž žijí. Možná trochu, přeháním, jelikož teď autor musí zaujmout, přijít s něčím s čím ještě žádný spisovatel nepřišel anebo alespoň nějakým způsobem dát nový kabátek tomu starému, co všichni již znají z jiných vyprávění. Někdy i to málo stačí a hle, je zde nový příběh. Těmi posledními větami by se dala označit právě Smečka a její pokračování. Vždyť kolik podobných příběhů s touto tématikou už bylo napsáno, ale přesto je tento něčím jiný. Má v sobě něco, co čtenáře přitahuje podobně jako nočního motýla rozsvícená žárovka.
Jen škoda, že autorka vyprávění pokazila odhalením, co bude v dalším díle následovat. Obzvlášť, když se ten díl jmenuje Vzpoura, ale ani tato maličkost mě neodradila v dalším čtení. A udělala jsem dobře.
Také by bylo dobré vyzvednout nádherně provedenou úpravu obálky, a to jak přední stranu obalu, tak zadní. Myslím, že autoři obálek se v dnešní době překonávají a dávají si na vzhledu záležet. Obálka musí v prvně řadě upoutat a donutit čtenáře knížku vzít do ruky, otevřít ji, přečíst pár stránek, a pokud mu sedne i obsahově, tak si ji koupit. Holt i u knížek je důležitý vzhled, nejenom obsah.

Jedna: Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Kvůli obálce, kvůli skutečnosti, že několik mých oblíbených knižních blogerů, ale také nápadů, který knížka obsahovala.
Dvě: Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Složitá hierarchie
Tři: Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nerozhodnost
Čtyři: S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
V těchto příbězích je těžké určit, s kým bych se ztotožnila, protože jejich osudy jsou natolik nejisté a prožívají situace, jimiž bych si já projít nechtěla, a proto narovinu říkám, že nikým. Jen bych si možná ráda vyzkoušela, jaké by to bylo žít v takovéto smečce, mít možnost kdykoliv se změnit ve vlka a žít na nejvyšší společenské příčce.
Pět: Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Jak už jsem se zmiňovala, tak mě uchvátila promyšlenost společenské hierarchie v které Calla a její bližní žijí, jen mi to trochu připomnělo staré časy, kdy ještě byla u moci šlechta.
Šest: A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
A mohu tuto otázku pěkně prosím ignorovat? Jediné, co mi vadilo, bylo prozrazení toho, o čem bude pojednávat druhý díl, ale to je taková maličkost, že je na ni škoda plýtvat slovy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama